Европейските външни граници да останат затворени за несъществени пътувания от чужди граждани до 15 юни, предложи Европейската комисия, след консултации с вътрешните министри от ЕС в петък.
Забраната за влизане в ЕС на неевропейски граждани беше въведена в края на март, след като Еврокомисията предложи мярката, за да ограничи разпространението на пандемията от коронавирус.
Удължението от 30 дни обхваща всички граници в Шенгенското пространство и в асоциираните към Шенген държави, сред които е България и засяга граждани, които нямат европейски или шенгенски паспорт и не пребивават постоянно в ЕС. То ще направи невъзможно възобновяването на туристическите дейности за неевропейски граждани на континента.
Въпреки, че повечето европейски държави започнаха да облекчават ограниченията, Европейската комисия оценява ситуацията като “нестабилна както в Европа, така и по света”.
“Общата цел за ограничаване на разпространението на коронавируса чрез намаляване на социалното общуване се запазва. Въпреки напредъка в много европейски държави ситуацията в световен мащаб е много нестабилна. Абсолютно наложително е всички предприемани действия да бъдат постепенни, като различните мерки бъдат отменяни в различни фази”, заяви зам.-председателят на Европейската комисия за утвърждаване на европейския начин на живот Маргаритис Схинас.
Ограничението включва всички шенгенски държави, както България, Кипър, Румъния, Хърватия, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Формално решението за удължаване на граничната карантина трябва да се вземе от националните власти в съответните държави, но страните вече се договориха за координирано поведение по отношение на допускането на граждани от трети страни.
Забраната за влизане в ЕС беше въведена в средата на март за 30 дни и в началото на април беше удължена веднъж - до 15 май. Оттогава всички европейски държави, без Ирландия, го прилагат по външните си граници, а останалите на летищата. То не засяга гражданите на ЕС и на държавите от Шенген, които не членуват в ЕС, членовете на техните семейства и гражданите на трети страни, пребиваващи дългосрочно в ЕС, когато се връщат у дома. Извън него са и медиците, шофьорите на товарни превозни средства и сезонните работници в селското стопанство.
Отпадането на ограниченията по външните граници на ЕС е предусловие за освобождаване на движението и по вътрешните граници на съюза, което повечето европейски държави въведоха в началото на пандемията.
На 10 март Световната здравна организация обяви инфекцията от коронавируса за пандемия. Над 4,13 милиона души вече са потвърдени като заразени, като увеличението за последното денонощие е с 97 128.Смъртните случаи са нараснали с 5550 до 276 хиляди. За първи път в челната тройка по новоконстатирани случаи не присъства западноевропейска държава. Най-много прибавя САЩ - около 29 хиляди нови случая, Русия - 10 700 и Бразилия - 10 199. В западноевропейските държави за денонощието се запазват тенденците от последните дни.
На Балканите най-много нови случаи са установени в Турция - 1800 нови случая и 48 смъртни за денонощието, Румъния - 312 нови и 35 смъртни, Сърбия - 95 нови. Най-малко нови положителни проби са доказани в Албания - 8 и в Гърция - 13 нови случая.
В България през денонощието са установени 46 новозаразени с коронавируса. От тях в болница са 22-ма, като общият брой на потвърдени случаи в страната достигна 1911. Починалите станаха 88, а излекуваните - 422-ма. Ситуацията с развитието на епидемията от коронавирус в България можете да следите тук.
Ако търсите или предлагате помощ, можете да намерите полезна информация. Следете и кои са дарителите, които помагат в борбата с COVID-19.