Присъствено ще учат всички ученици до четвърти клас, за които поне половината родители в съответната паралелка са съгласни те да бъдат тествани с щадящи тестове два пъти седмично. Освен това в училището трябва да има персонал или доброволци със сертификати, които да извършват тестването. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката в събота.
Голяма част от тестовете вече са доставени в базата на Българския Червен кръст в село Лозен край София. В събота първите количества са заминали за няколко областни градове. В неделя ще бъдат разпределени тестовете за училищата в столицата.
Новите случаи на коронавирус за последните 24 часа са 4734, по данни на Единния информационен портал.
За последното денонощие са били направени 40 086 теста. Активните случаи са 110 551, а починалите с COVID-19 са 185. 92,97% от смъртните случаи са на неваксинирани хора.
С тях общият брой на жертвите на заразата става 24 940.
За денонощието са поставени още 20 272 дози ваксини. Така общият брой на поставените дози вече е 2 954 059.
Като излекувани през последните 24 часа са отчетени 2739 пациенти.
В болница са 8 262 души, а новоприетите са 910. В интензивно отделение са настанени 724 болни. От хоспитализираните 89,78% не са ваксинирани.
Учениците от I до IV клас могат да се върнат към присъствени занятия, ако родителите им дадат съгласие да бъдат тествани два пъти седмично с щадящи антигенни тестове. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН) в петък. Крайният срок, в който родителите могат да посочат дали са съгласни децата им да бъдат тествани е 12 часа в понеделник (8 ноември).
От ведомството добавят, че е подготвен образец на декларация, който е предоставен на Регионалните управления на образованието (РУО) и чрез тях - на директорите на училища.
В декларацията са посочени конкретните два вида тестове със слюнка, избрани от Министерството на здравеопазването, които ще бъдат прилагани в училище. На всяко училище ще бъде предоставен само единият от двата вида тестове.
Декларациите за тестване можете да видите тук.
Децата ще бъдат тествани в класната стая от медицинско лице или от преподавател или непедагогически специалист, определен от директора.
Ако родителите на дете до IV клас не желаят то да бъде тествано, а настояват да се върне към присъствена форма на обучение, съществува и друга опция - да представят валиден документ, че ученикът е преболедувал COVID-19.
Смъртността сред тежко болните от коронавирус пациенти е изключително висока. Това обясни пред Нова телевизия шефът на "Пирогов" проф. Иван Поромански.
"9 от 10 човека в реанимацията на "Пирогов" умират. Такива са и числата в другите болници”, казва той.
За високата смъртност в болниците разказва и д-р Рада Прокопова, която е шефка на отделението за лечение в коронавирус в болница “Св. Анна” в София.
За последното денонощие са регистрирани 4662 нови случая на заразяване с коронавирус при направени 39 333 теста, показват данните на Единния информационен портал.
От новите случаи 86,10 процента не са ваксинирани. Активните случаи са 108 741, а потвърдените от началото на пандемията заразявания в страната са общо 623 946.
Починалите през последното денонощие са 166, от които 90,36 процента не са ваксинирани. Общият брой на починалите е 24 755.
Хоспитализирани в момента са 8372 души, от които 710 са в интензивни отделения. Новопостъпилите в болнично заведение са 996, от които 89,16 процента не са ваксинирани.
Излекуваните за последното денонощие са 3703, а общият им брой досега е 490 450. Поставените дози ваксина са общо 2 933 806, от които 20 776 за последното денонощие.
Заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов съобщи в четвъртък, че въведените ограничения, свързани с т. нар. зелен сертификат, вече дават резултат.
„Имаме дискретни данни за обръщане на тренда на пандемията. Положителността на тестовете на база 14 дни започва да намалява“, каза Златанов.
По негови думи съотношението между заразени и постъпили в болница е по-различно, отколкото при предишни пикове на пандемията.
Новопостъпилите в болница с коронавирусна инфекция за последните 24 часа са 954, показват данните в Единния информационен портал. От тях 89.62 процента не са ваксинирани.
Общият брой на хоспитализираните към днешна дата е 8191, в това число 715 души в интензивно отделение.
През изминалото денонощие са починали 135 човека, от които 93.33 процента са неваксинирани. Общо от началото на епидемията жертвите на ковид са 24 589.
Активните случаи към момента са 107 948, в това число 4922 случая, регистрирани през последното денонощие (при направени 39 957 теста), което е спад спрямо последните дни.
Поставените дози ваксина за 24-часов период са 19 553, а излекуваните хора - 2382.
Най-рано учениците от първи до четвърти клас могат да се върнат на училище от 10 ноември и работим по този план в сряда те да бъдат на училище, ако бъдат доставени тестовете от дистрибуторите, каза пред журналисти министърът на образованието и науката Николай Денков след извънредно заседание на Отрасловия съвет в училищното образование.
Министърът каза, че тестовете ще се правят в класната стая, децата ще бъдат по чиновете си и по време на тестовете ще са с маски, освен в момента, в който трябва да им се вземе съответният секрет. Ако има положителен тест, детето ще бъде отделено от класа, ще бъдат информирани неговите родители, които трябва да дойдат да го вземат, както ще бъде информиран и личният лекар.
Министерството на здравеопазването променя валидността на т.нар. зелени паспорти.
Сертификатът за ваксинация може да се използва в България от 15-ия до 30-ия ден от поставянето на първата доза при двудозовите ваксини.
Сертификатът за ваксинация при еднодозовата ваксина на "Янсен" може да се използва в България от 15-ия ден след поставянето на инжекцията.
В Европейския съюз сертификатите за ваксиниране се смятат за валидни 14 дни след завършването на ваксинационния цикъл.
Присъственото обучение може да започне след 8 ноември, но при задължително тестване на учениците в общините, където 14-дневната заболяемост е над 500 на 100 000 население. Това е записано в заповед на министъра на здравеопазването.
Всички деца ще се тестват с щадящи тестове два пъти седмично. За педагогическия и непедагогическия персонал също ще се изисква тестване, ако лицата не притежават сертификат за ваксинация, преболедуване или антигенен, или PCR тест.
В общините, където 14-дневната заболяемост е между 250 и 500 на 100 000 население, училищните власти могат да избират между два варианта – 100% присъствено обучение при осигурена безопасна среда с щадящи тестове, или без тестване, но за 50% от паралелките по ред, определен от министъра на образованието.
При 14-дневна заболяемост под 250 на 100 000 население не се изисква тестване на деца и персонал.
Заповедта дава възможност присъственото обучение да започне след 8 ноември, но конкретните дати за всяко училище ще зависят от готовността за въвеждане на противоепидемичните мерки. Допуска се присъственото обучение да се въвежда за отделни училища или дори отделни класове, в зависимост от преценката на образователните институции и създадената организация.
Със същата заповед временно се преустановяват плановия прием и плановата оперативна дейност в лечебните заведения на територията на страната. Изключение се допуска за дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
Новите мерки са в сила до края на месеца.
Установени са 13 случая на вирусния подвариант "Делта плюс", съобщиха от Министерството на здравеопазването. При анализ на геномни секвенции от SARS-CoV-2 за първи път в България са били установени 13 случая на вирусния подвариант.
Този подвариант е 10-15 на сто по-преносим от оригиналния вариант "Делта", но не се наблюдава разлика по отношение на тежестта и продължителността на заболяването.
В света подвариантът "Делта плюс" е документиран за първи път през май 2021 г. В средата на октомври се разпространи с бързи темпове в Англия и стана обект на засилен мониторинг.
"Делта плюс" е класифициран от СЗО и Европейския център като вариант под наблюдение.
45 на сто от учителите в София са имунизирани, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Средното ниво за страната е около 40 на сто. Ваксинираният непедагогически персонал в столицата е 34 на сто, а на национално ниво почти 31 процента.
Темпът на ваксиниране сред учениците над 12-годишна възраст в столицата изостава от този в страната. Той е 3,6 на сто спрямо 5,4 на сто на национално ниво.
Карантинираните учители в столицата са почти колкото средната стойност за страната - 2,3 на сто спрямо 2,2 на сто, а учениците под карантина са под средното национално ниво - 0,7 на сто спрямо 1,09 на сто.
Районната здравна инспекция (РЗИ) в Бургас разпореди спиране на плановите операции в областта.
Изключение се прави за дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
Заболеваемостта от коронавирус в областта е над 627 на 100 000 души население на двуседмична база.
Мярката ще е в сила за целия месец ноември.
Американските здравни власти подкрепиха широката употреба на ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца на възраст между 5 и 11 години.
Съветниците на Центровете за контрол и превенция на заболяванията единодушно подкрепиха ваксинацията в тази възрастова група, като посочиха, че ползите значително превишават рисковете.
Pfizer и BioNTech казаха, че тяхната ваксина е показала 90,7 процента ефективност при клиничните изпитания сред деца на възраст между 5 и 11 години.
През последното денонощие в България са потвърдени 5863 нови случая на COVID-19 от 44 814 направени теста, показват данните на Единния информационен портал. Малко над 13 процента от тестваните проби са положителни, а 86,51 процента от случаите за деня не са ваксинирани.
Битката с вируса са загубили 145 души, като 91,03 процента от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на пандемията в България достигна 24 454 души.
През последното денонощие са излекувани 2587 пациенти с коронавирус, а общо от началото на пандемията възстановилите се от болестта са 484 365.
През последните 24 часа в болница са постъпили 999 заразени, като 89,99 процента от тях не са ваксинирани. В интензивни отделения се лекуват 696 заразени от общо 8149 хоспитализирани.
Потвърдените случаи на COVID-19 досега в България са общо 614 362, от които в момента активни са 105 543.
Поставени са 2 893 502 дози ваксина, включително 18 804 през последното денонощие. Напълно ваксинирани вече са 1 528 975 души.
Ваксинираните учители вече са над 40%, съобщи Министерството на образованието и науката (МОН), цитирано от БНР. Това ниво представлява около два пъти повече от средния процент имунизация за страната.
Делът на ваксинираните ученици над 12 години също се увеличава и вече е над 5%, а ваксинираният непедагогически персонал е 30,5 %, допълват от МОН.
Нивото на заболели от COVID-19 на двуседмична база в България вече е 909 на 100 000 души население. Това показват данните от Националния център по заразни и паразитни болести, цитирани от БТА.
Само област Кърджали е в жълта зона по ниво на заболеваемост (между 100 и 200 на 100 000 души), две са в червена зона (между 200 и 500 на 100 000 души), всички останали са в тъмночервена зона (над 500 на 100 000 души).
Преди седмица зам.-министърът ва здравеопазването Александър Златанов предупреди, че ако броят заразените с коронавирус в страната прехвърли 1000 на 100 000 души и запълването на леглата за неинтензивни грижи е над 9000, ще се реши за въвеждането на локдаун.
През изминалото денонощие са направени 49 862 теста, при които са открити 6007 нови случая на коронавирус, показват данните в Единния информационен портал. 86,4 % от новите случаи не са ваксинирани.
В болници вече се намират общо 8030 души с COVID-19, като 669 от тях са в интензивни отделения. Новопостъпилите само за последния ден са 1341. Сред новите пациенти неваксинираните са 90,16 на сто.
За последните 24 часа са починали 310 души, а от тях 93,87 % не са били ваксинирани.
Това прави вчерашния ден най-смъртоносния досега. На 21 април 2021 г. починаха 248 души, а на 25 октомври живота си загубиха 243 души.
За деня са поставени 14 545 дози ваксина.
Административният съд в София е отхвърлил над 30 жалби срещу заповедите на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров, свързани с втвърдяването на противоепидемичните мерки.
Жалбите са свързани най-вече с оплаквания срещу въведеното изискване за зелен сертификат и последиците от него като недопускане до работно място, обществени места и нужда от финансови средства за изготвяне на тестове. Съдиите посочват, че в нито една от жалбите не е посочено доказателство за реални вреди, а се изброяват само хипотетични предположения за последиците.
Като мотив зa oтxвъpлянe нa иcĸaниятa cpeщy дeйcтвиeтo нa зaпoвeдтa зa COVID cepтифиĸaта, съдиите посочват и заложената пpeзyмпциятa, чe oбщecтвeният и дъpжaвният интepec нaддeлявaт нaд личния.
Правителството обмисля приемането на теста за антитела като възможност за издаване на зелен сертификат. Това заяви в неделя министърката на икономиката Даниела Везиева пред България он еър.
„Обмисляме да го приемем, експертите на Министерството на здравеопазването работят в тази посока, така че да създадем по-широко ветрило от възможности, с които всеки от нас да упражнява правото си да се движи свободно, да работи, да има социален живот“, каза тя, но все пак напомни, че подобно решение е трудно, защото е противоречие с практиките, използвани в ЕС.
По думите ѝ до тази мярка може да се стигне само с цел да се избегне пълното затваряне по домовете.