България не прилага ваксини с изтекъл срок на годност, казаха от Министерството на здравеопазването.
"На 10 септември 2021 г., след извършена оценка от Европейската агенция по лекарствата, в Европейския съюз (ЕС) беше одобрен нов срок на годност за COMIRNATY при условия на съхранение при свръхниска температура", казаха от министерството.
Продуктовата информация е актуализирана с новия срок на годност за замразен флакон, като той е удължен от 6 месеца на 9 месеца. Опаковките с отпечатан срок на годност върху етикета от юни 2021 до март 2022 могат да продължат да се използват до 3 месеца след отпечатания срок на годност, ако са били спазени одобрените условия на съхранение при -90 градуса C до -60 градуса C.
До 10 дни могат да се осигурят щадящи тестове - тип близалка, за децата и ако родителите им са съгласни да се тестват, децата ще могат да се върнат в училище. Около тази теза се обединиха министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров и министърът на образованието и науката проф. Николай Денков по време на среща при президента Румен Радев.
Срещата беше свикана по повод разпространението на COVID-19 и на нея присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова и министри от служебното правителство.
Според Радев затварянето на държавата е крайна мярка.
Очаква се в понеделник да бъдат осигурени бързи антигенни тестове от Министерството на здравеопазването. Тестването с тях ще струва най-много 10 лева.
Държавният глава постави и темата за възможно издаване на сертификат при антитела на преболедували, но нерегистрирани в системата.
Президентът очаква и ясен отговор и указания към личните лекари и към болниците за ваксиниране или друго решение на хора със специфични заболявания, които чуват противоречиви съвети.
Германия добави Хърватия и България в списъка си с високорискови зони за COVID-19, въвеждайки минимум петдневна карантина за неваксинирани и непреболедували пътници, пристигащи от тези две държави, съобщи БТА.
Още три страни от Европейския съюз - Румъния, Литва и Словения, вече са в списъка, който се изготвя от германския институт "Роберт Кох".
В Европа има ръст на инфекциите и хоспитализираните, който в някои страни е стряскащо. Това се случва на фона на застудяването и забавянето на ваксинациите на някои места.
Общо близо 70 страни по света са обявени от Германия за високорискови зони. Всеки, който не е преболедувал или не е бил напълно ваксиниран и се влиза в Германия от тези държави, трябва да се подложи на 10-дневна карантина. Тя може да бъде съкратена след отрицателен тест за коронавирус пет дни след пристигането.
3354 са новите случаи нa коронавирус, регистрирани през последното денонощие. 87,81 на сто от тях не са ваксинирани. Това сочат данните на Единния информационен портал.
58 души с диагноза COVID-19 са починали, от които 94,83 на сто не са ваксинирани. Новопостъпилите в болница са 349, като 87,11% от тях не са ваксинирани.
Направените тестове са 25 323, като положителните са 13,2 % от тях.
Хоспитализираните са 6 792, от които 602 в интензивни отделения. Излекуваните за последното денонощие са 310.
За изминалото денонощие са поставени 11 690 дози ваксини. Активните случаи на коронавирусната инфекция у нас възлизат вече на 78 518.
Системата за издаване на зелени сертификати е била подложена на сериозна атака през последните три дни, съобщиха от “Информационно обслужване”. Компанията “отблъсна най-голямата кибератака в България”, се казва в съобщение на държавното дружество.
За последните три дни са неутрализирани над 400 враждебни кампании. “Безпрецедентната атака от типа „отказ от услуга“ (DDoS) към портала https://his.bg/ достигна в пиковите часове между 30 до 80 млн. пакета в секунда, което затрудни достъпа на потребителите”, казаха от “Информационно обслужване”.
Министерството на здравеопазването е в готовност да задейства план за транспортиране на болни в други държави. Това каза служебният министър на здравеопазването пред Нова телевизия.
Възможно е до този сценарий да се стигне до 10-15 дни, ако не се пречупи кривата на ръст на заболелите. “Най-лошият сценарий е изчерпване на капацитета но болниците, невъзможност да приемем болните, да им предоставим лечение и кислород”, каза Кацаров.
“Капацитетът на хора и респиратори е почти изчерпан”, каза Кацаров. Той обясни, че е търсил допълнителни респиратори от “Държавен резерв”, но няма. От Световната банка са обещали да предоставят на България допълнителни респиратори, каза Кацаров.
България, Естония, Латвия, Литва и Румъния от днес са поставени "под наблюдение" по отношение на Франция във връзка със ситуацията с COVID-19, казаха от Министерство на външните работи.
Това означава, че въпреки, че посочените държави продължават да бъдат в "зелена зона", неваксинираните граждани и тези, които не разполагат със сертификат за преболедуване, трябва да разполагат с негативен PCR тест или антигенен тест, направен в рамките на последните 24 часа преди отпътуването, а не както беше досега 72 часа преди отпътуването.
Новите правила влизат в сила незабавно
Сърбия въвежда задължителни зелени сертификати за ресторанти, кафенета, барове и всички закрити части на заведения и хотели. Мярката беше обявена от премиера Ана Бърнабич, предаде Ройтерс.
„От събота, 23 октомври, в 22:00 часа, ще бъдат въведени зелени сертификати, които ще важат за всички затворени помещения на заведенията “, каза Бърнабич.
35 на сто от българските учители казват, че ще напуснат, ако бъде въведено изискване за зелен сертификат в системата на образованието. Това се казва в открито писмо на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” до служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.
86 на сто от заетите в системата на училищното образование са срещу въвеждането на зелен сертификат.
В писмото е отбелязано, че преминаването към електронно обучение на учениците от начален етап води до огромни дефицити, а вредите за първокласниците ще бъдат непреодолими, при по-дълго прилагане на тази мярка.
От синдиката настояват за ясна перспектива и подобряване на комуникацията.
4826 са новите случаи нa коронавирус, регистрирани през последното денонощие. 87,34 на сто от тях не са ваксинирани. Това сочат данните на Единния информационен портал.
136 души с диагноза COVID-19 са починали, от които 92,65 на сто не са ваксинирани. Новопостъпилите в болница са 768, като 86,98% от тях не са ваксинирани.
Направените тестове са 30 772, като положителните са 15,6 % от тях.
Хоспитализираните са 6 685, от които 595 в интензивни отделения. Излекуваните за последното денонощие са 1180.
За изминалото денонощие са поставени 24 042 дози ваксини. Активните случаи на коронавирусната инфекция у нас възлизат вече на 75 532.
Германският институт “Робърт Кох” класифицира България като район с високо разпространение на COVID-19. Това означава, че от неделя при пътуване българите ще се нуждаят от онлайн регистрация за влизане в Германия.
За ваксинираните и преболедували коронавирус няма изискване за карантина.
За останалите е необходим негативен тест за COVID-19. Въпреки него те трябва да останат под карантина 10 дни. С още един негативен тест на петия ден от престоя им в Германия, карантината може да бъде прекратена.
Личните лекари също ще могат да изписват безплатни лекарства за коронавирус. Решението е взето на заседание на надзорния съвет на НЗОК, съобщи зам.-министърът на здравеопазването Александър Златанов.
Досега медикаментите се даваха само от медиците в т.нар. "ковид зони“. От понеделник и джипитата ще могат да издават такива рецепти електронно.
Предписването на медикаменти в ковид зоните започна преди месец. Сред медикаментите са антибиотици, антикоагуланти, кортикостероиди, които облекчават симптомите на COVID-19.
4816 са новите случаи нa коронавирус, регистрирани през последното денонощие. 87,58 на сто от тях не са ваксинирани. Това сочат данните на Единния информационен портал.
120 души с диагноза COVID-19 са починали, от които 92,50 на сто не са ваксинирани. Новопостъпилите в болница са 814, като 89,93% от тях не са ваксинирани.
Направените тестове са 47 370, като положителните са 10,17% от тях.
Хоспитализираните са 6 608, от които 590 в интензивни отделения. Излекуваните за последното денонощие са 1450.
За изминалото денонощие са поставени 28 191 дози ваксини. Активните случаи на коронавирусната инфекция у нас възлизат вече на 72 022.
На 21 октомври, до 17 ч. в България са поставени 23 206 дози от ваксините срещу COVID-19. Това е тройно увеличение спрямо броя на поставените ваксини в четвъртък миналата седмица, когато те са 8 064.
В страната влязоха в сила нови противоепидемични мерки, според които се изисква т. нар. „зелен сертификат“ за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от изследване за COVID-19 за влизане на повечето обществени места на закрито.
Министерството на здравеопазването (МЗ) предприема частични облекчения в наложените от четвъртък по-строги мерки, свързани с използването на т.нар. „Зелени сертификати“. Това обяви министър Стойчо Кацаров по време на пресконференция в четвъртък.
4522 са новите случаи нa коронавирус, регистрирани през последното денонощие. 85,6 на сто от тях не са ваксинирани. Това сочат данните на Единния информационен портал.
107 души с диагноза COVID-19 са починали, от които 94 на сто не са ваксинирани. Новопостъпилите в болница са 714, като 86,83% от тях не са ваксинирани.
Направените тестове са 25 040, като положителните са 18,05% от тях.
Хоспитализираните са 6 494, от които 567 в интензивни отделения. Излекуваните за последното денонощие са 970.
За изминалото денонощие са поставени 13 484 дози ваксини. Активните случаи на коронавирусната инфекция у нас възлизат вече на 68 776.
От 21 октомври, четвъртък, всички ученици в общини с повече от 750 болни от COVID-19 на 100 000 ще се обучават онлайн. Към момента това са София-град, както и общини в областите Видин, Габрово, Кюстендил, Монтана и Перник. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
От МОН са предложили на Министерството на здравеопазването (МЗ) да бъде удължено с два дни присъственото обучение за предучилищните групи и класовете от първи до четвърти клас в столицата и в общините с висока заболеваемост. Според тях родителите на малките ученици имат нужда от време, за да организират грижата за децата си в къщи по време на занятията от дистанция.
Заповедта на министър Денков е дошла, тъй като до 16 ч. не е бил получен отговор от МЗ.
"Зеленият сертификат" няма да бъде необходим за гласуването на изборите 2в1 през ноември. Това обяви министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров пред бТВ.
Той добави, че в последния момент е направена промяна на заповедта във връзка с прага на възрастта на непълнолетните, от които няма да бъде изисква сертификат . От до 12 години той се променя на до 18 години.
Кацаров поясни още, че начинът, по който може да се издаде сертификат в случай на преболедуване на коронавируса, е след антигенен тест в лаборатория.
За второ поредно денонощие случаите на COVID-19 са близо 5 000. След като във вторник бяха регистрирани 4979 новозаразени, в сряда те са 4957 съобщават от Единния информационен портал. Те са установени след направени 22 264 теста, от които 22.3% са били положителни. В същото време 84.9% от новозаразените не са били ваксинирани.
Най-голям е броят на новите случаи в София-град 1426, следвана от Пловдив с 479 и Варна с 366.
895 души са постъпили в болница през последното денонощие, с което общият брой на хоспитализираните достигна 6377, а 558 са приети в интензивно отделение. 89.6% от новоприетите не са били ваксинирани.
Заради големият брой новоприети и проблемите в настаняването РЗИ и представители на най-големите болници в София проведоха спешна среща. На нея беше взето решение капацитетът на леглата за лекуване на болни от коронавирус да бъде увеличен.
През последните 24 часа са починали 124 души, които са били положителни за COVID-19. От тях 95% не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите от началото на пандемията е вече 22 612 души.
Като излекувани за последното денонощие са регистрирани 2743 души.
Във вторник са поставени 9 097 дози ваксини, а от началото на ваксинационната кампания броят им достигна 2 643 788. Със завършен имунизационен цикъл са 1 393 292 души.
Министерството на образованието и науката (МОН) започва на 19 октомври информационна кампания за имунизацията срещу коронавирус, която е насочена към над 3000 преподаватели.
Към момента ваксинираните учители в страната са 36%, има и около 20% учители, които са преболедували COVID-19, обяви във вторник служебният образователен министър Николай Денков пред бТВ.
Ще има девет срещи през тази и следващата седмица, и "ще ги убеждаваме, че трябва да се ваксинират, всичко ще става стъпка по стъпка", обясни министър Денков, цитиран от БТА.
По думите му проблемът с част от преболедувалите COVID-19 учители е, че те не разполагат със съответния PCR тест, удостоверяващ, че са били заразени с коронавирус. Затова МОН ще преговаря със здравното министерство, за да се докаже с тестове за антитела, че тези педагози са преболедували.
"Очакваме допълнителна част от учителите доброволно да се ваксинират, защото алтернативата ще бъде да бъдат тествани редовно, за да влязат в училище", Добави Николай Денков.