Тържествата за откриването на новата учебна година на 15 септември могат да са присъствени, трябва да са на открито, но по различно време за отделните випуски. Директорите трябва и да създадат организация за "стъпаловидно" начало на празненствата в зависимост от броя на учениците в съответните класове. Това гласи заповед на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков във връзка с откриването на учебната 2021/2022 година, съобщи пресцентърът на МОН.
Необходимо е да се обособят зони за родителите на първокласниците и на учениците, които за първи път постъпват в училището, ако те желаят да присъстват на тържеството.
Ако в дадено населено място има указания за провеждането на публични събирания, издадени от Регионалната здравна инспекция или от областния кризисен щаб, то откриването на учебната година трябва да се съобрази с тях.
Всички останали изисквания и насоки към училищата, свързани с пандемичната обстановка, също остават в сила.
За последните 24 часа са потвърдени още 1629 случая на коронавирус, сочат данни от Единния информационен портал.
Направените тестове за последното денонощие са 24 399. В болница са 4500 пациенти с COVID-19, като 378 от тях са в интензивно отделение. Активните случаи са 36 577.
Починалите от COVID-19 за денонощието са 52. С тях общият брой на жертвите на пандемията достигна 19 387.
Като излекувани са били отчетени 1268 пациенти.
За денонощие са поставени още 11 918 дози ваксини. Така приложените дози ваксини стават общо 2 391 930, показват данните на Единния информационен портал. Напълно ваксинираните са 1 225 164.
Решението на европейския лекарствен регулатор (ЕМА) за ползите от поставянето на бустерни дози се бави, тъй като агенцията иска да събере повече информация за ефекта от третата доза, когато тя е от различен тип или производител от първоначалната ваксинация. Това обясни в четвъртък шефът на отдела за ваксините Марко Кавалиери.
В подадените от производителите документи се представят данни за ефекта им при използването на един и същи препарат в трите фази от ваксинационния цикъл, докато практиката в ЕС вероятно ще наложи използването на различна ваксина за третата доза, поясняват от ЕМА.
Междувременно Кавалиери очаква производителите на иРНК ваксините - "Бионтех"/"Пфайзер" и "Модерна" да предоставят в края на септември или през октомври резултатите от изпитванията на препаратите си за деца между 5 и 11 г., което да позволи на ЕМА да прецени дали ползите от включването на тази възрастова група във ваксинацията, са достатъчно големи.
Още двама кандидати за ваксини срещу COVID-19 ще получат оценка до края на годината, съобщи още европейският лекарствен регулатор. Това са иРНК ваксината на германската компания "Кюрвак" и рекомбинантния антигенен препарат на американската "Новавакс".
ЕМА заяви, че има конструктувни дискусии с производителите на руската ваксина "Спутник V" и на китайската "Синовак", които също кандидатстват за одобрение за ЕС. Те обаче трябва да предоставят допълнителни данни, за да може оценката да напредне. По думите на Кавалиери това прави несигурно кога те могат да получат разрешение.
Министърът на здравеопазването Николай Денков каза по БНТ, че училищата ще преминават на дистанционно електронно обучение, когато 10% от децата са заразени. Това важи и в случаите, когато нарасне броят на заразените учители.
Зам.-министърката Мария Гайдарова препоръча пред бТВ училищата да направят плавен график за първия учебен ден и тържествата да са на открито.
През последното денонощие са потвърдени 1956 нови случая на COVID-19 от направени 24 142 теста. Това означава, че 8,1% от резултатите са положителни.
Починали са 65 души с коронавирус, с които жертвите на пандемията в България нараснаха на 19 335.
През последните 24 часа са излекувани 976 пациенти, а общо от началото на пандемията излекуваните са 411 068.
Активните случаи към момента са 36 268, а броят на потвърдените заразявания - 466 671.
Хоспитализирани в момента са 4419 заразени с коронавирус, а 363 от тях са лекувани в интензивни отделения.
През последното денонощие са поставени 12 464 дози от ваксините срещу COVID-19, а общият брой на поставените дози е 2 380 022, сочат данните на Единния информационен портал.
Напълно ваксинирани са 1 217 377 души.
В София и няколко други града се проведоха протести срещу ограничителните мерки, наложени от Министерството на здравеопазването.
Учениците до 4 клас включително няма да се налага да носят предпазни маки по време на учебните часове. Това става ясно от актуализираните Насоки за обучение, публикувани от Министерството на образованието и науката (МОН) в сряда.
Маските няма да са задължителни и за децата в предучилищните групи, но класните стаи ще трябва да се проветряват поне два пъти по време на всеки учебен час за най-малко една минута. Задължителното носене на маски навсякъде в училищата остава в сила за по-големите ученици.
МОН напраи някои промени в противоепидемичните мерки за предстоящата учебна година след консултации с експерти от здравното министерство. Те предвиждат директорите да издават заповеди за преминаване към електронно обучение на отделен ученик или паралелка.
При отсъстващи 10% от учениците заради симптоми на COVID-19, както и при такъв брой заболели учители, при който присъственият учебен процес е невъзможен, директорът предлага на образователния министър преминаване към ротационно или цялостно обучение онлайн.
При достигане на поне 500 заболели на 100 000 души, всички училища в съответната област преминават изцяло към дистанционна форма на обучение със заповед на здравния министър. При липса на такава продължават да действат мерките, определени във всяко отделно училище.
Северна Македония и Босна и Херцеговина ще получат дарения от над 100 000 дози ваксини против COVID-19, след като парламентът ратифицира две споразумения за целта в сряда. Срокът на годност на въпросните препарати изтича на 30 септември.
Дарението за Северна Македония е на стойност над 1.5 млн. лв. Става въпрос за 51 480 дози от ваксината на Pfizer. На Босна и Херцеговина ще бъдат дарени 50 000 дози от ваксината на AstraZeneca на стойност 175 000 лв.
Депутатите одобриха още и продажбата на 100 000 дози от ваксината на Moderna на стойност 3 780 620 лв. на Норвегия.
През последното денонощие са регистрирани 2005 нови случая с коронавирус при направени 27 124 теста, сочат данните от Единния информационен портал.
Починалите с диагноза COVID-19 за изтеклите 24 часа са 121 души, докато за предходното денонощие те бяха 34. Общо починалите досега са 19 270 души.
Броят на потвърдените случаи в България от началото на пандемията вече е 464 715, от които активни в момента са 35 353.
Хоспитализираните към момента са 4307, от които 329 са в интензивни отделения.
Във вторник в страната са били поставени 11 370 дози от ваксини срещу COVID-19 и с тях общият им брой е достигнал 2.37 милиона. Напълно ваксинираните са 1.21 милиона души, което представлява 15% от населението.
Българското научно дружество по фармация не препоръчва лечение с Remdesivir на пациенти с лека и умерено тежка форма на COVID-19. Това се казва в позиция, изпратена до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров и публикувана на сайта на министерството.
Председателят на дружеството проф. Георги Момеков пише, че за пациентите с лек или умерено тежък COVID-19 и без нужда от респираторна подкрепа, Remdesivir не предлага значителна полза, а при пациенти на апаратна вентилация има дори неблагоприятно повлияване по отношение на някои от критично важните параметри.
Проф. Момеков пише още, че прилагането на Remdesivir без отчитане статуса на пациента и особено при пренебрегване на естествения ход на болестта, е нерационално, като следва да се има предвид, че извън групите, при които се очакват ползи от лечението, в някои случаи съотношението полза-риск не е положително.
Ваксините, поставени по време на служебното правителство, са 1,3 млн. срещу 900 хиляди по време на правителството на ГЕРБ. Това заяви министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров по време на дебата по ратификацията на договора за дарение на ваксини към Кралство Бутан.
Парламентът прие на първо четене законопроект за ратифициране на Тристранно споразумение за дарение на ваксини от AstraZeneca между България, Кралство Бутан и производителя.
"Отговорността за провала на тази кампания е изцяло на правителството на ГЕРБ и не се опитвайте да я прехвърлите на когото и да било друг. Ние се опитваме да поправим в момента щетите, които вие сте нанесли, но щетите в съзнанието на хората, създадените нагласи, са непоправими", каза министърът в отговор на изказване на народния представител от ГЕРБ Даниела Дариткова.
В началото на дебата Даниела Дариткова посочи, че правителството на ГЕРБ е осигурило достатъчно ваксини, не само за да може да се гарантира животът и здравето на българските граждани, но и за да могат да се даряват.
"Ваксинационната кампания у нас е в застой, не бих казала провал, защото все пак се правят ваксини, но не достатъчно, за да може да се гарантира безпроблемно преминаване през четвъртата вълна на коронавируса", коментира депутатът и допълни, че отговорността за това е на служебния кабинет, който управлявал вече повече от 100 дни.
През последното денонощие са регистрирани 677 нови случая с коронавирус при направени 12 534 теста, сочат данните от Единния информационен портал.
Починалите с диагноза COVID-19 за изтеклите 24 часа са 34 души, докато за предходното денонощие те бяха 32. Общо починалите досега са 19 149 души.
Броят на потвърдените случаи в България от началото на пандемията вече е 462 710, от които активни в момента са 34 507.
Хоспитализираните към момента са 4284, от които 339 са под интензивни грижи.
В понеделник в страната са били поставени 1654 дози от ваксини срещу COVID-19 и с тях общият им брой е достигнал 2 356 197. Напълно ваксинираните са 1 200 713, което е под 15 на сто от населението.
От днес влизат в сила нови ограничителни мерки, наложени от Министерството на здравеопазването.
Новите случаи на коронавирус в България сa 488. Направени са 12 151 теста, от които положителни са 4%, сочат данните от Единния информационен портал.
4161 пациенти се лекуват в болници, като 332 от тях са в интензивни отделения.
Общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията е 462 033, а активните случаи в момента са 34 390. Като излекувани са регистрирани 485 пациенти през последния ден.
През последните 24 часа са починали 32 пациенти с коронавирус. От началото на пандемията жертвите са 19 115.
През последното денонощие са поставени 2148 дози ваксини, а от началото на ваксинационния процес в България те са 2 354 543. Напълно ваксинирани са 1 199 588 българи.
Новите случаи на коронавирус в България сa 854. Направени са 13 386 теста, от които положителни са близо 6,4%, сочат данните от Единния информационен портал.
4114 пациенти се лекуват в болници, като 338 от тях са в интензивни отделения.
Общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията е 461 545, а активните случаи в момента са 34 419. Като излекувани са регистрирани 192 пациенти през последния ден.
През последните 24 часа са починали 32 пациенти с коронавирус. От началото на пандемията жертвите са 19 083.
През последното денонощие са поставени 3372 дози ваксини, а от началото на ваксинационния процес в България те са 2 352 395. Напълно ваксинирани са 1 198 196 българи.
Новите случаи на коронавирус в България сa 1640. Направени са 30 011 теста, от които положителни са били близо 5,5%, сочат данните от Единния информационен портал.
4070 пациенти се лекуват в болници, като 334 от тях са в интензивни отделения.
Общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията е 460 691, а активните случаи в момента са 33 787. Като излекувани са регистрирани 882 пациенти през последния ден.
През последните 24 часа са починали 50 пациенти с коронавирус. От началото на пандемията жертвите са 19 051.
През последното денонощие са поставени 12 199 дози ваксини, а от началото на ваксинационния процес в България те са 2 349 025. Напълно ваксинирани са 1 196 017 българи.
Новите случаи на коронавирус в България сa 1564. Направени са 24 799 теста, от които положителни са били малко над 6%, сочат данните от Единния информационен портал.
3985 пациенти се лекуват в болници, като 333 от тях са в интензивни отделения.
Общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията е 459 021, а активните случаи в момента са 33 021.
През последните 24 часа са починали 51 пациенти с коронавирус. От началото на пандемията жертвите са 19 001.
Като излекувани са регистрирани 684 пациенти през последния ден.
През последното денонощие са поставени 12 190 дози ваксини, а от началото на ваксинационния процес в България те са 2 336 831. Напълно ваксинирани са 1 188 377 българи.
Няма спешна нужда от прилагане на бустер дози от ваксините срещу COVID-19 на напълно ваксинирани лица от основното население. Това се казва в техническия доклад, публикуван от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), цитиран от Министерството на здравеопазването.
Докладът също така отбелязва, че при хора със силно отслабена имунна система вече трябва да се обмислят допълнителни дози като част от тяхната първична ваксинация.
Данните показват, че ваксините осигуряват много добра защита срещу нужда от хоспитализация, тежки заболявания и смърт. При тази ситуация сега приоритетът трябва да бъде ваксинирането на всички лица, които отговарят на условията и които все още не са завършили препоръчания курс на ваксинация, се казва в становището.
В същото време Европейската агенция по лекарствата (EMA) оценява данните за допълнителни дози и ще прецени дали актуализацията на продуктовата информация е целесъобразна.
Докато EMA оценява съответните данни, държавите-членки могат да обмислят подготвителни планове за прилагане на бустер и допълнителни дози ваксини.
Министърът на здравеопазването издаде нова заповед с ограничителни мерки срещу COVID-19. От 7 септември се забраняват фестивалите и съборите, заведенията трябва да затварят в 23 часа, кината и фитнесите ще работят с половината си капацитет.
Изключение ще се допуска само ако целият персонал и всички посетители са ваксинирани, имат отрицателен тест или са преболедували. Тогава обектите ще могат да работят с пълния си капацитет.
Новите случаи на коронавирус в България сa 1745. Направени са 24 836 теста, от които положителни са били малко над 7%, сочат данните от Единния информационен портал.
3872 пациенти се лекуват в болници, като 332 от тях са в интензивни отделения. Болните от COVID-19 в болници са се увеличили с 134 през последния ден.
Общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията е 457 487, а активните случаи в момента са 32 192.
През последните 24 часа са починали 54 пациенти с коронавирус. От началото на пандемията жертвите са 18 950.
Като излекувани са регистрирани 580 пациенти през последния ден.
През последното денонощие са поставени 12 050 дози ваксини, а от началото на ваксинационния процес в България те са 2 324 643. Напълно ваксинирани са 1 180 497 българи.
За втори пореден ден са регистрирани над 2 хил. нови случаи на заразени с COVID-19 като през последните 24 часа те са 2053. Направени са 26 631 теста, от които 7.7% са били положителни.
Най-много са новите случаи в София – 332, следвана от Бургас с 222 и Пловдив с 209.
Само за последното денонощие пациентите в болниците са се увеличили със 144 и вече са общо 3 738. От тях 324 са в интензивни отделения.
56 души, които са били положителни за COVID-19, са починали в последните 24 часа, а от началото на пандемията жертвите са вече 18 896.
Като излекувани са регистрирани нови 670 души, а общо те са вече 405 765.
За последното денонощие са поставени 13 494, с което общият им брой е вече 2 312 605. Със завършен имунизационен цикъл са 1 172 184.
Здравният министър Стойчо Кацаров издаде две заповеди за удължаване на срока на действие на противоепидемичните мерки, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Заповедите са в резултат на решението на Министерския съвет за удължаване на извънредната епидемична обстановка до 30 ноември.
С едната заповед се удължава до 10 септември срокът на противоепидемичните мерки, според които работещите обекти продължават да работят на 50 на сто от капацитета си, а там, където има ваксинирани, преболедували или представени отрицателни PCR тестове, могат да работят на 100 процента.
С друга заповед на министъра до 30 ноември се удължават противоепидемичните мерки, свързани с дистанционна форма на работа или работа на смени, спазване на дистанция от най-малко 1,5 м и носене на маска за лице.