Новият щам на коронавирус, започнал разпространението си от китайския град Ухан в края на 2019 г., засегна и Европа като предизвика въвеждането на сериозни мерки в Италия. Десетки хиляди хора са блокирани, стотици отменят пътуванията си.
Тук на едно място събираме всичко най-важно, което е известно досега за разпространението на COVID-19 и за предпазните мерки, които можем да вземем.
Какво е COVID-19
Вирусът COVID-19 е нов щам на коронавирус, който досега не е бил откриван при човека. За него се знае, че се предава от човек на човек. Макар точният механизъм да не е установен, наличните засега данни сочат, че вирусът се предава главно чрез въздушни капчици, когато хората кихат, кашлят или издишат.
Инкубационният период е между 2 и 12 дни. Има индикации, че някои хора могат да предават вируса без да са налице симптоми или преди те да се появят.
Самите симптоми наподобяват такива на грип и най-често са треска, кашлица, затруднено дишане, мускулни болки и отпадналост. По-сериозните случаи развиват тежка пневмония, остър респираторен дистрес синдром, сепсис и септичен шок, които могат да доведат до смърт. Министерството на здравеопазването публикува въпроси и отговори за вируса.
Как да се пазим
На първо място властите съветват да не пътуваме в Китай и в засегнатите райони на Италия.
За да се предпазим от евентуално заразяване, експертите съветват да спазваме ежедневно висока лична хигиена. Това включва често миене на ръцете, избягване на видимо болни хора и публични места, на които има много хора, както и повишено внимание при готвене и консумиране на месо. Те не се различават от мерките, които трябва да се предприемат например при грипна епидемия.
Честото миене на ръцете с топла вода и сапун унищожава вирусите. То е особено важно след контакт с болни хора. Ако нямате възможност да измиете ръцете си със сапун, използвайте дезинфектант на алкохолна основа. Специалистите препоръчват да внимаваме да не докосваме очите, носа и устата си с немити ръце, защото именно по този начин болестотворни микроорганизми попадат в организма.
От Световната здравна организация (СЗО) подчертават, че обикновените хирургични маски не са ефективни за защита на здрави хора от заразяване. Те служат за предотвратяване на по-нататъшното разпространение на инфекция от тези, които са болни към други хора около тях. На сайта на Министерството на здравеопазването можете да прочетете съветите на СЗО за предпазване от заразяване на български език. А тук можете да намерите съвети как да се предпазите, ако все пак ви се налага да посетите засегнат район.
Къде има огнища на вируса
Епидемията от вируса COVID-19 тръгна от град Ухан в края на 2019 г. и се разпространи в други части на Китай. Към 25 февруари най-голяма част от регистрираните случаи на заразени е в Китай. Там са регистрирани и най-много смъртни случаи.
Огнища има и в Южна Корея, в Япония, където към момента те са по-малко, и в други държави в Източна Азия. Регистрирани случаи има в Австралия, Северна Америка, в Близкия Изток.
Най-голям брой заразени в Европа има в Италия. Там само в рамките на два дни броят на регистрираните случаи се увеличи от 3 до над 150 и продължава да расте. В Италия има и смъртни случаи. Най-засегнати са областите Ломбардия и Венето, но има потвърдени случаи на заразени с коронавируса в Пиемонт, Венето, Емилия-Романя, Алто Адидже и Лацио.
Властите в Италия взеха извънредни мерки. Над 10 града са под карантина и влизането в тях става само със специално разрешение. Затворени са училища, университети, музеи и заведения. Отменени са събития. Карнавалът във Венеция беше прекратен предсрочно.
Българското Министерство на външните работи (МВнР) препоръча пътувания до Северна Италия да се предприемат „само в краен случай“. По отношение на Китай министерството повиши степента на риск при пътуване до най-високото ниво 5: „Предупреждение за преустановяване на всякакви пътувания и незабавно напускане на страната“.
Властите не са издали предупреждения гражданите да избягват пътуване в други държави към 25 февруари. Тук можете да следите в реално време къде колко случаи на заразяване са потвърдени.
Какво се прави в България
В България съществува протокол за действие при евентуално откриване на заразен с коронавирус пациент. Съмнителните пациенти се изолират и се тестват. Болницата за лечение на инфекциозни и паразитни болести има готовност да приема пациенти със съмнения за зараза. Такава имат и други лечебни заведения с инфекциозни отделения.
Хората, завръщащи се от рискови страни, не подлежат на задължително изследване за наличие на коронавирус, ако не са проявили някакви признаци на заболяването, посочи по-рано главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Тест за COVID-19 се прави по преценка на лекуващия лекар, а не по желание на пациента. Той се прави при наличие на симптоми.
В България също са отменени събития и е променено работното време на публични учреждения. Тук можете да видите кои.
Националният авиопревозвач „България Ер“ отмени полетите си от и до Милано до 27 март. Досега не е съобщено за други отменени полети между България и Италия.