Едно научно откритие, за което беше съобщено преди ден, предизвика силен интерес по целия свят. Става дума за потенциално лечение за различни видове рак. Учените все още са предпазливи, защото изследването е на твърде ранен етап. Много авторитетни учени и издания обаче признаха, че откритието, направено от екип от Кардифския университет във Великобритания, има „огромен потенциал“.
Зад откритието стоят няколко изследователи, но ключовата роля е на професор Андрю Сюъл. Ученият от десетилетия се занимава с имунология и най-вече с т. нар. Т-клетки – имунна клетка в кръвта на хората, която може да „сканира“ тялото и да открие има ли заплаха, която трябва да бъде премахната. В рамките на своите изследвания той е открил, че тези клетки имат отношение към различни области на медицината – лечение на инфекции, успеваемост на трансплантации, лечение на рак и автоимунни болести.
Екипът на проф. Сюъл е търсил неоткрити досега начини, по които имунната система естествено атакува тумори. Това, което са открили, е определен вид Т-клетка, която атакува ракови клетки, без да засяга здрави тъкани.
Това, което дава надежда на изследователите, че са направили крачка към универсално лекарство за рак, е способността на тази клетка да открива и убива много и различни видове ракови клетки - нещо, смятано за невъзможно досега. Това става благодарение на рецептор на повърхността ѝ, който взаимодейства с молекула, наречена MR1, която се намира на повърхността на всяка клетка в човешкото тяло. Смята се, че MR1 отчита нарушения метаболизъм, протичащ в ракова клетка и сигнализира на имунната система.
„Ние сме първите, които описват Т-клетка, която открива MR1 в раковите клетки - това не е правено досега“, казва екипът.
Досега новооткритата клетка е постигнала успех при унищожаването на клетки на рак на простатата, гърдата, белите дробове и кожата, кръвта, дебелото черво, костите, простатата, яйчниците, бъбреците и шийката на матката при лабораторни тестове.
Засега потенциалната терапия е тествана само при животни и върху ракови клетки в лабораторни условия и ще са необходими повече проверки за безопасност, преди да започнат изпитвания върху хора. Според проф. Сюъл обаче откритието може да даде възможност да се лекува всеки онкоболен със собствените му Т-клетки.
Това е било възможно досега, но в ограничен кръг случаи на ракови заболявания. Най-известният пример е CAR-T терапията, която представлява лекарство, произведено чрез генно инженерство на Т-клетки от конкретния пациент, които се връщат обратно в тялото му за търсене и унищожаване на рака. Тази терапия работи при онкохематологични заболявания – рак на кръвта.
Очаква се обаче новооткритата клетка да постига успех при лечението на солидни туморни образувания.
"Никой не е вярвал, че такова нещо е възможно", коментира проф. Сюъл.
Професор Сюъл работи по изследването заедно със сътрудниците си от месеци. Опитът му в изследването на Т-клетки преди това обаче е богат. Това е основният му научен интерес от постъпването му в Кардифския университет като старши научен сътрудник през 2006 г.
В началото на професионалното си развитие обаче той има по-различни интереси. Той учи химия, а през 1991 г. придобива докторска степен по генетика в университета в Ливърпул. След това преминава допълнително обучение в Университета на Юта, в САЩ, а през 1995 г. се завръща във Великобритания, където изследва влиянието на вируса ХИВ върху имунната система в Оксфорд. В момента той ръководи института за инфекциозни болести и имунология в медицинския факултет на Кардифския университет.