Понижаване в растежа на световната икономика за следващите две години, предизвикано от заплахи и натиск от търговски санкции на САЩ, климатичните промени, социални безредици и напрежението в Близкия изток . Това са част от заключенията, направени в полугодишната прогноза на Международния валутен фонд (МВФ).
В доклада си МВФ посочва, че очакваният растеж на световната иконмика за 2019 г. от 2.9 % не е бил осъществен, което се очаква да доведе до спад с 0.1 и 0.2 процента за 2020 и 2021 г., когато растежът трябва да достигне съответно 3.3 и 3.4 на сто. От организацията посочват, че това е отражение на негативните изненади дошли от някои развиващи се икономики, начело с Индия, както и повишените нива на социални безредици, довели до преоценяване на глобалните стойности.
До 2017 г. световната икономика растеше със средно 3.8 % на година, а преди 2006 г. темпът бе още по-голям с повишавания от 5.5 % за 12 месеца.
Глобалната икономика е била подложена на допълнително напрежение от множеството икономически санкции, налагани от САЩ и най-вече от икономическата война между Вашингтон и Пекин. От там отчитат, че въпреки добрите новини от последната седмица, свързани с подписването на сделка между Доналд Тръмп и китайските власти, нормализирането на отношенията остава малко вероятно.
„Продължаващо влошаване на икономическите отношения между САЩ и техните търговски партньори…може да доведе до ново достигане на дъното за глобалното производство и търговията, което ще донесе падане на растежа на световната икономика под прогнозните стойности“, казват от Фонда.
МВФ понижават риска от Брекзит без сделка между Великобритания и ЕС в края на месеца. Очакваният "цивилизован развод" ще позволи на британската икономика да нарастне с 1.4 %.
Най-ясна позиция е взета във връзка с негативното влияние, което климатичните промени нанасят върху икономическото състояние на страните по света.
„Климатичните промени, които са причина за повишаването на честотата и размера на свързаните с времето бедствия, вече са причина за застрашаването на здравните и икономическите резултати, при това не само в регионите, които са пряко засегнати“, заявява от МВФ.