Турските власти възстановиха достъпа до онлайн енциклопедията „Уикипедия“, след като изпълниха решение на Конституционния съд. От съдебната инстанция посочиха, че блокирането на сайта преди две години и половина е нарушило свободата на словото, предаде Ройтерс.
През 2017 г. Турция спря достъпа до „Уикипедия“ под претекст, че публикации в сайта обвиняват страната във връзки с терористични организации. Като основание бе използван закон, който позволява блокирането на сайтове, които представляват риск за националната сигурност.
Атакуваните материали бяха част от англоезичния сайт, свързани с конфликта в Сирия, в които се изяснява участието на Турция в него.
Забраната влезе в сила на 28 април 2017 година, след като "Фондация Уикимедия" не изпълни ултиматум на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да премахне съдържанието на тези статии от сървърите си.
Според доброволците в онлайн енциклопедията това е имало по-скоро обратен ефект.
"Въпреки че непосредственият достъп до сайта беше ограничен по URL адрес, отделните потребители заобикаляха ограниченията посредством виртуални частни мрежи и други технологични средства. Като цяло, забраната доведе предимно до повишаване на технологичната култура на активната в интернет част от турското население", коментират от „Уикипедия“.
За около две години и половина Турция бе единствената страна, заедно с Китай, която напълно е блокирала достъпа до онлайн енциклопедията.
Турските власти бяха блокирали и достъпа до YouTube за две година за предполагаеми обиди срещу основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк.