Членовете на Демократическата партия в Камарата на представителите на САЩ обявиха във вторник два официални мотива за импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп, обвинявайки го в злоупотреба с власт и възпрепятстване на Конгреса.
Джери Надлер, председател на съдебната комисия на Камарата, заяви, че президентът „вижда себе си над закона“.
По-рано през деня Тръмп, който е обвинен, че е задържал отпускането на финансова помощ на Украйна докато не бъде започнато разследване в Киев на негов политически съперник, написа в Туитър, че не е направил "НИЩО" погрешно и че отстраняването на президент с неговото досие ще бъде "чиста политическа лудост!"
Очаква се пълният състав на камарата да гласува по обвиненията през следващата седмица.
Ако бъдат одобрени, те ще превърнат Тръмп в третия президент на САЩ, който ще бъде подложен на процедура за отстраняване от Сената. Това е малко вероятно, тъй като за започване на същинска процедура по импийчмънт са необходими две трети от гласовете, а Сенатът е контролиран от Републиканската партия, от която е и президентът.
Раследването на Тръмп в Конгреса започна на 24 септември и се съсредоточи върху това дали президентът е потърсил чужда помощ за лична политическа изгода.
Фокус на разследването стана телефонен разговор, проведен на 25 юли между Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски. По време на разговора Тръмп насърчава украинския президент да разследва евентуалния кандидат на демократите за президент Джо Байдън и неговия син Хънтър, който е бил платен член на борда на украинска енергийна компания.
Според демократите Тръмп е предложил в замяна 400 милиона долара военна помощ, която вече е била отпусната от Конгреса, както и да приеме Зеленски в Белия дом.
Републиканците обвиняват демократите, че се опитват да отстранят президента от поста без достатъчно доказателства.