Премиерът Бойко Борисов предлага „Български пощи“ ЕАД да поеме дейността по разпространението и продажбата на печатни издания на територията на страната, съобщи БТА. Това според него е единственото нещо, което държавата може да предприеме в подкрепа на свободата на словото.
"Български пощи са 100 процента държавни. Имат достъп до всички населени места и така ще гарантираме, че всяко издание ще отиде там, където искат да го прочетат", каза Борисов на заседанието на Министерския съвет в сряда.
Повод за коментара на министър-председателят стана позицията на „Репортери без граници“, според която „България е въвлечена в изключително сериозна медийна гражданска война, а ситуацията може да се влоши от избора на нов главен прокурор“. Според международната организация под риск не е поставена само журналистиката, но и демокрацията в страната.
Премиерът реагира по същия начин и през 2018 г. , когато от организацията поставиха България на 111-то място в индекса по свобода на словото. Тогава като основен проблем в оценката за страната ни бе изтъкнат монополът при разпространението на печатните издания, налаган от фирми на бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски. През същата година в „Бялата книга за свободата на медиите в България“ бе констатирано, че 80 % от разпространението на печата у нас се държат именно от Пеевски.
111-тата позиция на България бе включена също и в доклада на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка. В него бе обърнато внимание на случая със свалянето на Силвия Великова от ефира на БНР, замлъкването на радиопредаването на програма „Хоризонт“ и твърденията на журналисти от медията, че генералният директор е признал, че му е оказван натиск да отнеме на Великова ресора правосъдие до избора на нов гравен прокурор.
През 2018 г. съюзът на издателите в България сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за монопол в разпространението на печатни издания заради доминацията на дружеството „Табак Маркет“ АД и завземането на публични търговски площи в цялата страна. Тогава от КЗК не установиха нарушения и препоръчаха създаването на регистър, в който да бъдат включени крайните собственици на фирмите-разпространители.
По време на бригинга в Министерския съвет днес Борисов коментира и оплакването на представителите на „Репортери без граници“, че бюрото за Източна Европа и Балканите не е успяло да се свърже с премиера в последните 3 години, а при последната им визита за пръв път изобщо са получили отговор, който е бил отрицателен. По думите на премиера срещата през миналата седмица е била невъзможна, тъй като тогава е се е провеждало заседанието на Европейския съвет. Борисов все пак е „внимателно е чул всичко, което е било казано от „Репортери без граници“.