Трима учени, които помогнаха за революцията в информационните технологии и мобилните устройства, разработвайки зареждащите се литиево-йонни батерии, бяха отличени с Нобеловата награда по химия.
Това са американецът Джон Б.Гудинаф, британецът Стенли Уитингам и японецът Акира Йошино.
Гудинаф, който е на 97 г., е най-възрастният носител на престижната награда. „Литиево-йонните батерие направиха революция в живота ни след излизането си на пазара през 1991 г. Те заложиха основата на безжичното общество, което не разчита на твърдите горива и са от най-голяма полза за човечеството“, се казва в решението на Шведския научен комитет.
Разработките на тримата химици позволиха да се намалят размерите на батериите за електронни устройства, сред които мобилни телефони, пейсмейкъри и електрически автомобили.
По-рано през седмицата Нобеловият комитет съобщи, че наградата за медицина за 2019 г. се поделя между американците Уилям Каелин и Питър Ратклиф и британеца Грег Семенца за откритието как живите клетки реагират на присъствието на кислород.
Американският астрофизик Джеймс Пийбълс и швецарците Мишел Майор и Дидие Кепо бяха отличени с Нобелова награда за физика за разбирането на еволюцията на Вселената и мястото на Земята.
Пийбълс е един от родоначалниците на изучаването на Големия взрив, а Майор и Кепо са откривателите на първата екзопланета в орбита около слънцеподобна звезда извън Слънчевата система.