Предприемачът Илон Мъск показа прототипа на най-новата ракета Starship, която трябва да отведе първите космически туристи на Луната и на Марс.
Пред избрани космически ентусиасти и репортери на ракетната площадка на космическата си компания SpaceX в затънтеното село Бока Чика в Тексас, Мъск демонстрира анимации на кацането на Starship на Луната и Марс и прогнозира, че първият орбитален полет на ракетата може да се насрочи през следващите шест месеца, последвани от мисии в Космоса с хора на борда още догодина.
“Това е Светият граал на Космоса ", каза Мъск, застанал между извисяващата се, току-що сглобена ракета Starship и Falcon 1 - първата ракета носител на компанията, чието първо изстрелване преди 11 години беше поводът за събирането в Бока Чика.
„Критичният пробив, който ни е необходим, за да се превърнем в космическа цивилизация, е да направим космическите пътувания като самолетните“, каза Мъск, който е и изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили Tesla Inc (TSLA.O).
188-метровата блестяща стоманена ракета Starshiр, предназначена да носи десетки хора до Луната и Марс, е най-новото попълнение в серията на SpaceX кораби за многократна употреба.
Тя трябваше да полети с първите частни космически туристи още миналата година, съобщава Ройтерс.
Неговият ентусиазъм за овладяването на Космоса не се споделя от всички и определено от жителите на Бока Чика, които се притесняват от извършваните изпитания на ракетната площадка през последните три години. Според Мъск проблемът е решим, ако те приемат предложението му да продадат домовете си и да се изселят.
Плановете на Мъск за мисия до Луната съвпадат с намеренията на НАСА да изпрати хора на земния сателит до 2024 г. по програмата си „Артемида“. Космическата агенция използвала SpaceX при разработването на начини за прилуняване и за зареждане на ракети като Starship в Космоса.
От 2011 г. насам SpaceX и Boeing Co (BA.N) получиха от НАСА общо 6,8 милиарда долара за изграждане на конкурентни ракетни и капсулни системи за изстрелване на астронавти в орбита. Разработването на двете капсули на астронавтите върви със закъснения и неблагополучия при изпитанията, посочва Ройтерс.