Камарата на представителите на САЩ започва разследване дали има достатъчно основания президентът Доналд Тръмп да бъде подложен на процедура по импийчмънт. Това стана ясно от изявление на председателката на Камарата Нанси Пелоси, цитирана от Ройтерс. По думите й “никой не е над закона”. По време на разследването трябва да се изясни нарушавал ли е президентът на САЩ нормативните актове на страната.
Процедурата за отстраняване от власт на американския президент не е завършвала успешно нито веднъж в историята на страната.
Пелоси изреди няколко нарушения на закона, които според нея са извършени както от Тръмп, така и от директора на националните разузнавателни служби Джоузеф Магуайър, който отказва да предаде на конгресмените “твърдения на информатор”. В четвъртък той трябва да свидетелства през Комисията по разузнаването в Конгреса. Нанси Пелоси обаче действа изпреварващо и поиска от шестте ресорни комисии в Камарата да започнат проверки дали Тръмп е нарушил конституционните си задължения.
Камарата, в която мнозинство имат демократите, ще проучи дали Тръмп е искал от Украйна да помогне за злепоставянето на бившия вицепрезидент Джо Байдън, фаворит за номинацията на Демократическата партия за кандидат-президент за изборите догодина.
Предполага се, че Тръмп е настоял за това в телефонен разговор в края на юли с новоизбрания украински държавен глава Володимир Зеленски.
От своя страна американският президент обяви, че ще бъде публикувана разсекретена и нередактирана стенограма на разговора му със Зеленски.
Според медийни публикации от изминалите дни информатор е уведомил Главния инспектор на разузнаването, че Тръмп е поискал Украйна да разследва сина на Байдън, който членуваше в борда на частна газова компания. Дни преди това президентът е замразил отпускането на близо 400 млн. долара военна помощ за страната, одобрена още през септември от Конгреса. Тръмп обаче отхвърля тези обвинения с твърдението, че е блокирал средставата, за да накара Европа да оказва по-голяма финансова помощ на Украйна.
Лидерът на републиканците в Камарата на представителите Кевин Макарти заяви, цитиран от Ройтерс, че не подкрепя започването от Камарата на разследване дали да се предприеме импийчмънт.
Имайки предвид, че републиканците имат мнозинство в Сената, шансовете да се стигне до отстраняване на Тръмп от поста са малки, отбелязва БТА, като се позовава на "Франс прес".