Хората се стичат към изложбата "Съветски рай" в Пражкото експо на 7 март, 1942 г.
Реклама на изложбата на витрина в града. Окупирана Прага по това време се управлява от Райнхард Хайдрих, един от най-безскрупулните нацисти в Третия райх. По негово настояване изложбата е пренесена от Виена в Прага.
Изложбата е била отворена за посетители от 9 сутринта до 9 вечерта през целия месец март на 1942 г. За целта цяло едно село от територията на Съветския съюз е било транспортирано от фронтовата линия и след това възстановено, за да показва "сивата мизерия" на живота при болшевишката власт.
Вътрешността на селска къща. По това време германските сили вече от няколко месеца са нападнали СССР. Нацистка Германия се е надявала инвазията да завърши с поробване и унищожаване на славянското население на западната част на Съветския съюз.
Тази част от изложбата има за цел да свърже комунизма, масонството, юдаизма и социалдемокрацията със Запада. В брошурата към изложбата се твърди, че евреите болшевики в Съветския съюз са "унищожили най-доброто от Изтока, за да станат абсолютни господари на територия, от която да наложат световното си господство". По ирония на съдбата, точно такива са били плановете за региона на нацистка Германия.
Нацистки офицери проверяват колиба, чиито стени са покрити с мухъл, за да покажат мизерните условия на живот в Съветския съюз. В рекламната брошура към изложбата се казва: "Всичко, казано за болшевизма преди избухването на войната със Съветския съюз, бе опровергано от реалността. Думите и снимките не са достатъчни, за да покажат на европейците трагедията на болшевишката реалност. Не е възможно да се опишат условията в Съветския съюз без да си ги видял с очите си".
Предполагаема стая за екзекуции в Съветската тайна полиция. В брошурата пише: "Осъдените са водени в килията и разстрелвани в гръб. Труповете са били хвърляни до стената и поливани с маркучи, за да се измие кръвта. Вентилатор е духал в лицето на следващата жертва, за да не припадне от кръвта и да остане в съзнание до края".
Колиба, която се предполага, че е донесена от Беларуската съветска социалистическа република. Според живеещия в Чехия историк Константин Гербеев, нацистката изложба в Прага е постигнала обратен ефект.
Посетителите се трупат пред превзета съветска артилерия. Гербеев казва пред Радио Свободна Европа: "Хората не обръщаха внимание на показаните мизерни условия на живот, но се впечатляваха от съветското военно оборудване".
Съветски танк КВ-2 напът за изложбата. Гербеев разказва, че тази страховита "крепост на колела" е предизвикала сензация при пристигането си в Прага и дала надежда на много чехи, че нацистите скоро ще бъдат победени.
Съветски плакати на входа на изложбата. И нацисткият, и комунистическият режим са разчитали изключително на грубата пропаганда. През 1925 г. Адолф Хитлер описва своето виждане за пропаганда: "... всяка ефективна пропаганда трябва да се ограничава до няколко основни послания и те трябва да бъдат повтаряни по един и същи начин, колкото се може по-често. Тези лозунги трябва да бъдат повтаряни непрекъснато, докато и последният индивид разбере какво искат да кажат".
Препариран "унищожител на танкове". Наричаните от нацистките войски "кучешка мина" животни са били дресирани чрез поставяне на храна под танковете, за да асоциират рева от машините с храненето.
По време на битка към гладните животни са били прикрепяни колани с експлозиви с вертикални детонатори, които са избухвали при докосване на вражеския танк. Въпреки няколкото успешни случая на използване на подобни кучета, планът пропаднал, защото германските танкове се движели с бензин, докато съветските използвали дизел. Много от обречените кучета не обръщали внимание на непознатата миризма от нацистките танкове и се връщали обратно към своите.
Нацистки офицери оглеждат заловена съветска машина на изложбата.
Членове на "Хитлерюгенд" (Хитлерова младеж) разглеждат килия на съветската тайна полиция по време на изложба в Берлин през май 1942 г. След Прага, експозицията е преместена в германската столица, където е посетена от над 1 милион души. Членове на антинацистки групи протестирали срещу изложбата, като лепели из града стикери с надпис:
"Постоянна изложба
Нацисткият рай
Война, глад, лъжи, Гестапо
Докога?"