Норвежки експерт по ядрена безопасност коментира, че наличието на барий, стронций и латан в атмосферата в района на руската военна база край Архангелск, показва, че е експлоадирал ядрен реактор, а не става дума за ракетно гориво, както твърди Москва.
"Наличието на барий и стронций се дължи на верижна ядрена реакция. Това доказва, че се е взривил ядрен реактор", казва Нилс Бомер, ръководител на изследователския екип на Норвежката агенция по извеждане от експлоатация, която се занимава с безопасното третиране на отработеното ядрено гориво. Мнението е публикувано в "The Barents Observer".
След инцидента на 8 август, при който загинаха пет човека, руските власти обявиха, че се е провалил полеви тест с "изотопен източник на задвижване с ядрено гориво".
Според Бомер наличието на смес от изотопи с кратък живот, обявено от руската държавна метеорологична служба, нямаше как да бъде установено, ако в случая е ставало въпрос за "изотопен източник" в избухналия двигател.
Инцидентът в началото на месеца предизвика опасения от замърсяване на атмосферата, а някои измервателни станции отчетоха скок в нивата на фонова радиация.
"Аз съм напълно убеден, че имам всички основания да твърдя, че няма никакви фактори, застрашаващи здравето и живота на хората в Архангелски регион, както на 8 август, така и в момента", заяви губернаторът Игор Орлов, цитиран от "Интерфакс".
Някои американски представители заявиха, че са сигурни в наличието на радиоактивни елементи след инцидента, а много анализатори се насочиха към ядрената крилата ракета, чиято разработка Путин обяви преди година.
Бяло море, на което се намират корабостроителницата и регионалната столица Архангелск, бе забранено за плуване и риболов заради присъствието на токсично ракетно гориво.
След инцидента имаше съобщения за паника сред населението и изкупуване на опаковките с йод в град Северодвинск.
"Росхидромет" обяви, че се е образувал облак от инертни радиоактивни газове, в резултат на разпадане на изотопи, и че облакът е причина за скока в нивата на радиация в Северодвинск.
Изотопите са стронций-91, барий-139, барий-140 и лантан-140, с период на полуразпад съответно 9,3 часа, 83 минути, 12,8 дни и 40 часа, обяви още агенцията.