Собствениците на домашни прасета в страната да ги заколят дори и да ги отглеждат в области, в които няма потвърдени случаи на африканска чума. Това призова директорът на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев във вторник.
Той препоръча след това месото да бъде сварено, а не замразено сурово, тъй като вирусът на африканската чума може да оцелее близо година, ако не премине през термична обработка на висока температура.
Илиев отказа да коментира кой е отговорен за закъснелите мерки за справяне с кризисната ситуация. Положението с африканската чума по свинета остава критично в почти цяла Северна България.
„Лесно е, ако намерим един виновник и да приключим проблема с чумата, но това не е така“, заяви шефът на БАБХ с аргумента, че „в околната среда има стабилен резервоар на вируса и контактът между околната среда и домашни свине и след това индустриални ферми е толкова силен и много рядко преодолим, че затова стигнахме до това положение“.
Илиев посочи като пример северната ни съседка Румъния, където 75% от прасетата се гледат в задни дворове: „Там също хората, както и при нас, си пускат прасетата по улиците, бунищата, където идват диви прасета и този контакт води задължително до предаване на заразата“.
Според последните официални данни Добрич е четвъртата област, след Русе, Плевен и Разград, в която е обявено бедствено положение. Над 950 домашни прасета в Добрич трябва да бъдат убити от собствениците им до 5 август. В противен случай са заплашени от глоби между 150 и 1000 лв., обяви областният управител Крисимир Кирилов.
В свинеферми в тази област се отглеждат общо 120 000 животни, като най-голямата от тях в страната, а и на Балканите, се намира в село Козлодуйци. Там се отглеждат около 86 000 прасета, обясни Румен Караманов, управител на фермата и председател на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите у нас.
„В периметър от 3 км елиминирахме животните от заден двор. Дадохме на хората по 250 лв. независимо дали са регистрирани или не“, заяви той, цитиран от „Медиапул".
По думите му загубите се оценяват на около 3 млрд. лв. Той посочи, че в свинекомплексите се отглеждат около 1.5 милиона свине, а не 600 000 както съобщиха неотдавна от БАБХ. За Караманов единствената правилна мярка е обявяването на извънредно положение.
Според данните на БАБХ към момента огнищата на болестта при домашните прасета са 22, след откритата в понеделник зараза във видинския квартал „Нови път“. Засегнатите свинекомплекси към момента са 3. Всички те са в област Русе, където бедственото положение беше удължено до 21 август със заповед на областния управител Галин Григоров.
Продължава умъртяването на животни в свинефермите в Николово (17 000 прасета), Бръшлен (40 000) и Голямо Враново (30 000). Очаква се до сряда бъдат заровени всички убити прасета от Николово.
Засега са отрицателни всичките 280 проби, взети от четвъртия свинекомплекс в областта – в село Юделник, където се отглеждат 17 200 прасета, уверяват от Областната агенция по безопасност на храните, съобщи БНТ.