Русия получи възможност да възстанови членството си в Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Това стана след като делегатите гласуваха текст, който позволява на Москва да участва в работата на Асамблеята след 5-годишно прекъсване, съобщиха световните агенции.
Решението бележи първата отмяна на санкция, наложена на Русия след анексията на полуостров Крим през 2014 г.
След като Русия анексира Крим през 2014 г., Асамблеята стана сцена на конфликти между нея и Украйна, а за да бъде наложена санкция на Москва, ПАСЕ лиши руската делегация от право на глас. В отговор Руската федерация спря да изплаща годишната си вноска в Съвета на Европа и поиска гаранции, че санкциите ще спрат, като дори заплаши, че ще напусне организацията, лишавайки по този начин гражданите си от достъп до Европейския съд по човешките права.
В резолюцията, гласувана от представителите на страните членки на Съвета на Европа, се казва, че „правата на членовете [на руската делегация] да гласуват, да се изказват и да бъдат представлявани в асамблеята и нейните органи не могат да бъдат преустановявани или отзовавани чрез оспорване или преразглеждане на пълномощията“.
Съвета на Европа е основната организация в Европа, свързана с правата на човека като в нея членуват общо 47 държави. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа не взима законово обвързващи решения, но отправя препоръки или иска отчетност от правителствата за зачитането на човешките права и демокрацията.