Специализираната прокуратура предприе в сряда нови претърсвания на офиси на „Алфа Финанс Холдинг“, свързана със съиздателя на „Капитал“ и „Дневник“ Иво Прокопиев, потвърдиха разследващите.
По думите на ръководителя на спецпрокуратурата Димитър Франтишек пред бТВ действията на колегите му са по делото за продажбата на предприятието „Каолин“, по което през октомври миналата година Прокопиев бе обвинен в пране на пари.
Претърсени са помощения на „Алфа Финанс Консултинг”, откъдето разследващите са иззели документи, обясни Франтишек. Засега от държавното обвинение не съобщават официални подробности за акцията.
Делото за продажбата на „Каолин“ е второто разследване, по което обвиняем е съиздателят на „Капитал“ и „Дневник“. Преди това той бе привлечен към наказателна отговорност и заради продажбата на миноритарния дял на държавата в електроразпределителното дружество ЕВН. Този казус засега обаче претърпява провал в съда, след като обвинителният акт на няколко пъти бе връщан за отстраняване на неясноти.
Приватизацията на „Каолин“ бе извършена преди 17 години и не влиза в обхвата на правомощията на антикорупционната комисия, която по закон има право да проверява до 10 години назад. Въпреки това сигналът, по който бе образувано делото, дойде именно от ръководения от Пламен Георгиев орган.
Производството се основава на становище на прокуратурата от 2001 г., че приватизацията на „Каолин“ е престъпна. Разследващите обаче игнорират влязлата в сила присъда на Върховния касационен съд от 2004 г., с която приватизаторите на предприятието окончателно бяха оправдани. Освен Прокопиев, обвиняеми по този казус са и двама други членове на Съвета на директорите на "Алфа Финанс Холдинг" – Константин Ненов и Иван Ненков.
Позицията на компанията още от самото начало на делото бе, че става въпрос за е "безобразно действие на българската прокуратура, с което грубо се погазва законността в България". Още тогава от "Алфа Финанс Холдинг" посочиха, че ролята на прокуратурата "е сведена единствено до инструмент за репресия срещу неудобни на статуквото публични фигури и оказване на натиск върху независимите медии".