Дебатът за спорен закон за екстрадиция беше отложен от властите в Хонконг, съобщи Ройтерс. Местните депутати стигнаха до това решение, след като десетки хиляди отново излязоха по улиците и окупираха ключови пътни артерии в района на сградата, в която се помещава лидерката Кари Лем.
„Няма да си тръгнем, докато не се откажат от закона“, заявяват протестиращите, много от които са млади хора. Те не приеха заповедите на полицията да се оттеглят и предприеха снабдяване с храна и медикаменти.
Въпреки създалата се криза и независимо от най-големия протест от 1997 г., когато Великобритания предаде Хонконг на Китай, Кари Лем не отстъпва от позицията си и заяви, че законодателството ще бъде прието. Лем не се повлия не само от протестите по улиците, но също и от притесненията на инвеститорите, според които ограничаването на свободата ще доведе до намаляване на предимствата за икономиката.
Най-големите застрахователни фирми и финансови институции дори са дали свобода на служителите си да адаптират работното си време, така че да могат да се включат в протестите.
До събитията в Хонконг се стигна заради проектозакон, в който властите ще имат право да екстрадират граждани в територии, с които не е изрично сключван договор за това. Тази формулировка допуска екстрадиране да се извършва и към Китай.