Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова за бързо прекратяване на „бруталната репресия“ над народа на Венецуела. Това стана след проваления опит на опозиционния лидер Хуан Гуайдо да привлече армията към въстанието.
„Бруталната репресия над народа на Венецуела трябва да спре и тя трябва да спре скоро“, каза Тръмп по време на национална молитва в Белия дом.
„Хората гладуват. Те нямат храна, нямат вода, а преди години това беше една от най-богатите страни в света“, каза Тръмп.
Призивът на Тръмп идва след като руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Майк Помпео се съгласиха да се срещнат следващата седмица, за да обсъдят положението във Венецуела. Двете страни се противопоставят във вижданията си за изход от напрежението в южноамериканската страна.
Американски представители твърдят, че двамата топ дипломати ще обсъдят „широк кръг от въпроси“ по време на срещата на Арктическия съвет, която започва на 6 май в северния финландски град Рованиеми.
Няколко часа преди да бъде обявена срещата, Лавров отхвърли твърденията на САЩ, че Москва е убедила президента на Венецуела Николас Мадуро да остане в страната.
„Съгласихме се да продължим контактите си, включително и по темата Венецуела, но не виждам как може да обединим нашата позиция, която се базира на хартата на ООН и на принципите и нормите на международното право, и позицията на САЩ, които назначиха действащ президент на друга държава от Вашингтон“, каза Лавров пред журналисти в Ташкент.
„Тези позиции са несъвместими, но сме готови да говорим“, добави той.
На 1 май националната гвардия на Венецуела използва сълзотворен газ срещу протестиращи, които опитаха да блокират магистрала близо до военновъздушна база в източната част на столицата Каракас, след призива на опозиционния лидер Хуан Гуайдо за въоръжено въстание срещу Мадуро.
В интервю за Си Ен Ен Помпео обяви, че Мадуро се е готвел да напусне страната си и да избяга в Куба, но е бил убеден от Русия да остане. Това твърдение бе веднага отхвърлено от говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, която го определи като част от „информационна война“.
Русия, Иран, Китай и Куба са сред страните, подкрепящи Мадуро, който започна втория си мандат през януари след изборите миналия май, които бяха обявени за фалшифицирани и бойкотирани от опозицията.
През март Русия изпрати във Венецуела самолети с близо 100 души военен персонал. Според САЩ това са специални части и експерти по киберсигурност.