Президентът на Русия Владимир Путин обяви след първата си среща очи в очи с лидера на Северна Корея Ким Чен-ун, че Пхенян се нуждае от международни "гаранции за сигурността" преди да прекрати ядрената си програма. В края на целодневната среща в руския далекоизточен град Владивосток, Путин добави, че такива гаранции трябва да бъдат предложени от няколко държави.
Ким каза, че срещата е била "много значима директна обмяна на мисли".
Срещата се проведе два месеца след провала на преговорите между САЩ и Северна Корея по въпроса за освобождаването на Корейския полуостров от ядрени оръжия, т.нар. денуклеаризация.
Повод за провала стана настояването на Северна Корея за пълно отпадане на икономическите санкции в замяна на някакви ангажименти за денуклеаризация. Вашингтон не прие такава сделка.
"Те (Северна Корея - б.р.) имат нужда само от гаранции за сигурността си", каза Путин пред журналисти след края на срещата.
Путин каза още, че споразумение с Пхенян за ядрените оръжия не би било възможно "без международни гаранции" и че едва ли "някакви споразумения между две държави ще са достатъчни".
Такива гаранции трябва да бъдат международни, правно-обвързващи и гарантиращи суверенитета на Северна Корея, обясни Путин.
Руският президент също разкритикува Вашингтон, че опитва да се наложи със сила.
"Трябва да се върнем към... състояние, в което международното право, а не правото на най-силния, определя развитието на света", каза Путин.
По-рано през деня Ким каза, че са имали "много значима обмяна на мисли по въпроси от взаимен интерес" с Путин и добави, че са обсъждали "начини за мирно разрешаване".
Путин каза, че двамата с Ким са имали "подробна дискусия" и са обменили идеи за излизане от задънената улица с ядрената програма на Пхенян.
Двамата лидери за първи пък разговаряха очи в очи. Те се поздравиха с усмивка пред Далекоизточния университет на остров Руски, до който се стига по мост от Владивосток.
Москва и Пхенян традиционно имат добри връзки, въпреки че след разпадането на Съветския съюз руската финансова помощ бе прекратена. В последните години двете страни отново се сближиха, но влиянието на Русия над Северна Корея не може да се сравнява с това на Китай.
Русия често смесва критики към действия на Северна Корея с призиви към САЩ, Южна Корея и Япония да се въздържат от стъпки, които могат да увеличат напрежението или да провокират Пхенян.
През 2017 г. Русия се противопостави на увеличаването на международните санкции срещу Северна Корея и отхвърли "военната истерия" на света след шестия ядрен опит на Пхенян.
Бащата на Ким - Ким Чен-ир, се срещна с Путин в Москва през 2001 г. и във Владивосток през 2002 г. Той посети още веднъж Москва през 2011 г., за да се срещне с тогавашния президент Дмитрий Медведев.
Ким Чен-ун пристигна от Пхенян с частния си брониран влак.