Коалицията ГЕРБ-СДС подадоха документи за регистрация за участие на следващите избори. След това пред журналисти зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов каза, че листите на формацията няма да са същите като на предишните избори.
"Предстои да стане ясно дали лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов ще бъде в листите", каза той.
"Тепърва ще разговаряме за позициите в листите, но няма да поискаме повече от това, което бихме могли да допринесем като гласове", на свой ред каза председателят на СДС Румен Христов.
Митов изрази увереност, че българите отново ще гласуват най-голямо доверие на коалицията ГЕРБ-СДС, както на предишните парламентарни избори.
Коалицията "БСП за България" подаде документите си за регистрация за участие на предстоящите парламентарни избори. Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира, че формацията си поставя две цели - промяна и стабилност.
"Ако на предишните избори се постигна задача за сваляне на ГЕРБ от власт и начало на промяната, то тази промяна трябва да продължи. Но вече да се предложи с какво да бъде заменен моделът на ГЕРБ и кой може да го направи", каза Нинова.
По думите ѝ след изборите на 11 юли страната трябва да има стабилно управление, което да сложи край на политическата криза и да гарантира сигурност на хората.
Ден по-рано националният съвет на БСП одобри водачите на листите си. Деветнадесет региона остават със същите водачи, а в седем области имената са нови.
Коалицията "Демократична България" подаде в сряда документите си за регистрация за участие в предстоящия парламентарен вот в ЦИК.
Партията внесе 10 000 подписа, от които 500 са електронни, съобщи пред журналисти съпредседателят на коалицията Христо Иванов. Така, според него, се доказва, че електронното управление е мисия възможна.
"Очаквам тези избори да бъдат много по-свободни, защото ще бъдат проведени в условия, в които "страхуването" няма да бъде толкова голям фактор както досега", каза съпредседателят на ДБ.
По думите му ключови промени в листите на формацията няма, а само "фини настройки". Според него няма технологично време за нови партньори, а и този формат е доказал своята стабилност и идеологическа свързаност.
Служебното правителство взе решение да предложи на президента Румен Радев да освободи от длъжност председателя на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Димитър Георгиев и на негово място да назначи Пламен Тончев. Това съобщи премиерът Стефан Янев след редовното заседание на кабинета в сряда.
Тончев е служител на агенцията и директор на една от териториалните ѝ структури. На въпрос дали правителството ще предложи на държавния глава и смяна на ръковoдителя на Държавната агенция „Разузнаване“ Атанас Атанасов, Янев отговори: „Когато имаме новина, ще ви я съобщим.“
Димитър Георгиев и Бойко Борисов коментираха, че смяната е заради разкритите руски шпиони.
Изтече крайният срок за регистрация на партиите за участие в парламентарните избори на 11 юли.
И шестте партии и коалиции от 45-ото Народно събрание подадоха документи. Това са ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ", "БСП за България", ДПС, "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!".
Освен тях се регистрираха "Обединените патриоти", "Атака", "КОД" и други формации.
Предстои да стане ясно дали всички партии отговарят на условията и ще получат регистрация.
До 8 юни формациите трябва да регистрират и кандидатските си листи за вота.
Министърът на икономиката Кирил Петков уволнява двама от надзора на ББР. Това са Митко Симеонов и Венелина Бурска. Двамата не се явиха на изслушването, организирано от Петков. На тяхно място той предлага да бъдат назначени Васил Щонов и Валентин Михов.
Министърът на икономиката започна проверка в банката веднага след встъпването си в длъжност. Поводът е, че фирми на някои от най-големите бизнесмени в България са получили огромни кредити от държавна банка, която трябва да подкрепя малкия и средния бизнес. Това противоречи на идеята, с която е създадена Българската банка за развитие (ББР).
Директорът на Агенция "Пътна инфраструктура" Георги Терзийски е освободен. Новината все още не е официално потвърдена.
Късно в сряда Терзийски пусна статус във Фейсбук, в който казва: “Трудният и неизвестен път е предизвикателството, което те кара да преодоляваш безпътицата. Благодаря на моите спътници по пътищата на съзиданието. Оценката за строителите и разрушителите ще даде времето. Екипът беше страхотен! АПИ е един от моите университети!”
В началото на 2020 г. Бойко Борисов изгони Георги Терзийски от Министерски съвет заради проблеми с организацията на винетките и го обвини в правене на “номерца”. Борисов нареди на Терзийски да обикаля площадите населените места около София. “Във всеки център на населеното място около София отиваш лично днеска, заставаш на площада и като едно време тея глашатаите: „Няма да има винетки“. Викаш по три пъти, обикаляш и се прибираш тогава“.
Достъпът на Бойко Рашков до класифицирана информация е отнет. Това се казва в писмо на Държавната комисия по сигурността на информацията по повод питане на БНТ.
Достъпът е отнет през април 2019 г. за срок от три години. "Съгласно Закона за класифицираната информация лица, които заемат определени в същия закон длъжности получават достъп до класифицирана информация, която е в кръга на тяхната компетентност, за срока на заемане на длъжността", се казва в писмото на комисията.
За участие в предсрочните парламентарни избори ЦИК е одобрила до момента общо 18 партии и 9 коалиции.
Общо 75 души успяха да гласуват за 1 час на проведения в четвъртък тест за гласуване с машина в ЦИК. Целта е да се установи дали капацитетът, с който комисията разполага, е достатъчен или трябва да се увеличи, за да се осигури възможност във всички секции с над 300 избиратели да се проведе машинно гласуване, коментира говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
ЦИК обмисля в секциите с над 450 избиратели да се поставят по две машини.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини служебното правителство, че иска да "събори" изборите. Той се срещна с младежи от партията, а разговорът беше предаван онлайн в личния му профил във Фейсбук.
Според Борисов единственото, което служебното правителство не прави, е да убеди хората, че се подготвят за честни избори.
"Започвам да се съмнявам, че искат по този начин да съборят изборите и да продължат в условията на еднолична диктатура до президентските избори с предизборен щаб на Радев", каза Борисов.
Той коментира още, че в момента служебният кабинет се държи като "тяснопартийно правителство", а не като служебно и каза, че негова единствена задача е да проведе честни избори.
Служебното правителство ще излезе с нови информации относно нарушения по време на управлението на Бойко Борисов, които са ощетили държавата с милиарди. Това заяви говорителят на служебния кабинет Антон Кутев.
"След Българската банка за развитие ще погледнем и други структури, където нещата са ужасяващи. Навсякъде става дума за милиарди. Това няма как да го изведеш на повърхността с тези служби. През следващата седмица ще започнат да излизат първите по-сериозни неща", каза Кутев пред БНТ.
ГЕРБ представи икономическата си програма преди парламентарните изборите на 11 юли. Живото включване във фейсбук започна с монолог на лидера Бойко Борисов, който нападна служебното правителство и опозиционните партии.
"Никой не говори за програма. За нищо друго не се говори, освен ченгеджийските им номера. До ден-днешен няма нищо реално след обвиненията за подслушване. Трябва да съшият нещо”, каза Борисов пред събралите се многобройни членове на партията в нейната централа.
“Посоката е същата, но младите искат от нас да бъдем по-бързи и по-смели”, заяви Томислав Дончев по повод икономическата програма на ГЕРБ. Тя ще включва намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите, възможности за стартиране на бизнес и намиране на работни места, както и реформи в здравеопазването.
Говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов съобщи, че се обсъжда вариант, при които летуващите в България да могат да се регистрират по временен настоящ адрес срещу хотелска резервация.
Нов, извънреден парламентарен вот е лош вариант, а стабилно правителство в следващия парламент без БСП е невъзможно. Това заяви лидерката на социалистите Корнелия Нинова в интервю за БНТ.
“Не би трябвало да има още едни предсрочни избори, след 11 юли трябва да се намери открито съгласие. Трети избори ще бъдат изключително тежки. Трябва да излъчваме сигурност и стабилност”, каза тя и добави, че през следващата седмица ще бъдат подписани нови споразумения с други леви партии.
Според Нинова до необходимите закривания на Специализирания съд и прокуратура, преобразуването на КПКОНПИ и промени във ВСС може да стане след реформи и при стабилна коалиция.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отрече да е давал разпореждания за подслушване на политици от страна на службите. По време на поредна партийна среща, на която отново не присъстваха журналисти, той обвини служебното правителство в изпълняване на поръчки от БСП и хора около президента Румен Радев.
“Аз такова разпореждане не съм давал, това е дълбоко погрешно и никога не съм мислил по това. Какво да им слушам, те всеки ден бяха на площада”, каза Борисов.
Той изрази и тревога за провеждането на предстоящите извънредни избори, тъй като, по негови думи, правителството не са занимава с тяхната организация.
Служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков се изказа остро срещу действията на прокуратурата. Пред БНР той каза, че държавното обвинение е образувало редица досъдебни производства, “с които вече се опитва да спъва работата на МВР”. По думи на министъра бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов притежава главния прокурор Иван Гешев.
“На него не му е необходим имунитет на народен представител, той има абсолютен имунитет, защото притежава главния прокурор. Главният прокурор се обръща към министър-председателя с “шефе”, каза Рашков по адрес на Борисов.
Той за пореден път заяви, че службите са прилагали безогледно и нерегламентирано употреба на специални разузнавателни средства, а в момента тече проверка във всички структури, които ги използват.
Евродепутатите от ГЕРБ изпратиха писмо до всички членове на Европейския парламент и на Европейската комисия, в което критикуват служебното правителство, назначено от президента Румен Радев. Според тях кабинетът „действа като предизборен екип“ на държавния глава и си служи с репресии.
И ГЕРБ разбраха, че в България има криза на законността. Така евродепутатът Радан Кънев коментира писмото до Европейския парламент, изпратено от колегите му от ГЕРБ.
"Преди година повдигнах пред ЕП въпроси за злоупотребата с власт, погазването на медийната свобода и върховенството на закона и предизвиках пленарен дебат. Тогава колегите от ГЕРБ [...] не се поколебаха да ме обвинят, че съм предател, че "клепам" родината си", написа Кънев в понеделник в профила си във Фейсбук.
Според евродепутата от "Демократична България" днешното писмо на колегите му от ГЕРБ показва, че и те вече са "наясно" с проблемите в правовата държава и борбата с корупцията в България.
В Брюксел и двете български политически партии ГЕРБ и "Демократична България" принадлежат към политическото семейство на Европейската народна партия (ЕНП).
Депутатите от гражданската платформа "Изправи се.БГ" в 45-ото Народно събрание ще върнат разликата между един и осем лева от партийната субсидия в държавния бюджет. Това обяви в понеделник пред журналисти председателят ѝ Мая Манолова преди среща със служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов.
Манолова каза, че на срещата с министър Стоилов ще обсъдят процедурата, по която въпросната субсидия може да бъде върната в бюджета.
Тя допълни, че подкрепят предложението на "Има такъв народ" за намаляване на партийната субсидия на един лев от референдума през есента на 2016 г.
Връщането на средствата ще важи само за депутатите от гражданската платформа "Изправи се.БГ", но не и за останлите формации в коалицията "Изправи се! Мутри, вън!", на която Манолова е председател.
В БСП започна традиционната процедура по номинация и утвърждаване на листи. А с нея очаквано започнаха и скандалите.