Правителството обсъжда идея за премахвана на Зеления сертификат в България при две условия. Първото е ваксинация с две дози на поне 60% от населението. А второто е заетостта на всички интензивни легла в страната падне до под 5%. При покачване на двете стойности, зеленият сертификат отново ще бъде върнат. Министър-председателят Кирил Петков каза, че засега това е само идея, която тепърва ще се обсъжда от правителството и здравните експерти.
Петков говори пред медиите за изпълнението на мерките за преодоляване на новата вълна от коронавирус, както и актуалното състояние на здравната система. Той беше заедно със здравният министър Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Петков коментира още и как работи въвеждането на новия план за управление на пандемията. По думите му при управление на епидемията по старите критерии страната вече трябваше да бъде затворена и затова показателят за натовареност на интензивните легла се е оказал по-правилен.
Преди дни страната беше районирана на шест района, като идеята е във всеки от тях да се предприемат различни мерки при необходимост. Премиерът съобщи, че регион 1, който включва София - град, София - област и Благоевград се очаква след 5 дни да влезе в етап 3 на пандемичния план, както и Регион 5, който включва област Ямбол, което налага затягане на противоепидемичните мерки.
8932 са новите случаи на коронавирус в България, регистрирани през последните 24 часа. Петък е първият ден на спад в регистрираните заразени, след три дни, в които страната поставяше рекорди с по над 10000 нови случая на за 24 часа.
87 са починали през последното денонощия, от които 89% не са били ваксинирани. 77% от новите случаи не са ваксинирани. Това става ясно от данните на Единния информационен портал.
В лечебно заведение са постъпили нови 529 пациенти, от които 81% нямат имунизация. Общият брой на хората с COVID-19 в болница става 5198, от които 530 са в интензивно отделение.
За последното денонощие са поставени 19191 дози ваксини. Общо поставените дози в страната е 4 078 145.
Вариантът на коронавирус Омикрон засега има високо ниво на разпространение, но с много ниски нива на запълване на интензивните легла в болниците. Заради това за момента не се е наложило затягане на мерките в най-тежко засегнатите области. Това каза министър-председателят Кирил Петков в четвъртък преди началото на заседание на Министерския съвет.
По думите на премиера новият Национален оперативен план за справяне с COVID-19 не взема предвид броя на заболелите, а броя на заетите интензивни легла в болничните заведения при определянето на мерките.
„Много от областите трябваше да са „затворени“ според стария план, но те не са „затворени", каза министър-председателят. "Ние следим критичните фактори в здравната система, а не числата, които са за обща заболеваемост", посочи той. Това, според Петков, дава възможност за реакция и за определяне на бъдещите стъпки.
"Добрата новина е, че мерките стават много меки и са функция на този критичен фактор и това няма да се смени", посочи министър-председателят.
10160 са новите случаи на коронавирус в България, регистрирани през последните 24 часа. Това е третият пореден ден, в който страната поставя рекорден брой на новозаразените и те са около 10000.
93 са починали през последното денонощия, от които 95% не са били ваксинирани. 77% от новите случаи не са ваксинирани. Това става ясно от данните на Единния информационен портал.
В лечебно заведение са постъпили нови 572 пациенти, от които 83,4% нямат имунизация. Общият брой на хората с COVID-19 в болница става 5208, от които 542 са в интензивно отделение.
227 случая на варианта Омикрон на SARS-CoV-2 са установени в страта след целогеномно секвениране, извършено от Националния център по заразни и паразитни болести. За това съобщи здравното министерство в сряда.
Проби са взети до 10 януари в 40 лечебни заведения от 18 области в страната. 43,5% от общо изследваните 522 клинични проби са доказани на варианта Омикрон.
В сряда влязоха в сила нови правила за децата между 12-18 години, които пристигат в България от държава в "червена зона" по заболеваемост от COVID-19. Те ще трябва да представят отрицателен резултат от PCR тест, проведен до 72 часа преди влизане в страната.
Това е посочено в заповед на министъра на здравеопазването Асена Сербезова. Ако документ за направен PCR тест не бъде представен, децата се поставят под 10-дневна карантина. Тя може да бъде преустановена, ако бъде направен PCR тест не по-рано от 72 часа от пристигането в страната.
За децата до 12-годишна възраст не се изисква представянето на документи за COVID-19, независимо от държавата, от която пристигат.
От сряда се актуализира и списъкът на държавите по цветови зони. В "червената зона" преминават Австрия, Северна Македония, Сърбия, Турция, Унгария, Люксембург, Израел, Кувейт, Гренада, Гренландия, Катар, Кралство Бахрейн, Ливан и Гвиана.
Новите случаи на COVID-19 за последните 24 часа са 11 181. Това е абсолютен рекорд от регистрирането на първия случай у нас преди близо 2 години. Новозаразените са с 1185 повече от вчера, когато също бе поставен рекорд.
Всеки четвърти тестван през изминалото денонощие е с положителна проба. С това активните случаи в страната надхвърлиха 170 000.
През последния ден са починали 91 души с коронавирусна инфекция. 92.31% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 32 338.
Новопостъпилите в болнично заведение са 660. 84.39% от тях не са ваксинирани. Общо хоспитализираните са 5259, от които 554 в интензивно отделение.
Поставени са 18 990 дози ваксина. С това поставените дози от началото на ваксинационната кампания стават малко над 4 милиона. Хората със завършен цикъл са близо 2 милиона, а тези с бустерна доза са малко над половин милион.
Министърът на образованието Николай Денков предложи във вторник да бъдат обявени девет неучебни дни вследствие на епидемичната обстановка. Те ще бъдат между 29 януари и 7 февруари, когато започва вторият срок.
„Една от причините да предлагам точно този период за неучебни дни е, защото има очаквания тази седмица да бъде близо до върха на настоящата вълна от коронавируса", каза Денков.
Това е първият случай, в който Денков се възползва от правомощията си да обяви неучебни дни, като до момента тази стъпка е предприемало Министерството на здравеопазването. Предложението ще бъде обсъдено на Отраслов съвет в петък.
Министерството на здравеопазването (МЗ) и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) съобщиха, че в България няма случай на доказана причинно-следствена връзка между ваксина срещу COVID 19 и смъртен изход. Това стана ясно от прессъобщение до медиите.
Съобщението е във връзка с твърдение на доц. Атанас Мангъров пред Нова телевизия в неделя, че „564 души, които са починали, те са починали, защото са ваксинирани“.
Според МЗ броят на направените от началото на ваксинационната кампания в България досега са постъпили общо сигнала за подозирана връзка между смъртен случай и прилагане на ваксина срещу COVID 19. В нито един от случаите това не е доказано.
В ИАЛ са съобщени общо 6 смъртни случая на ваксинирани при заболяване от COVID-19, като заразяването е настъпило в периода между двете дози на ваксината, а в един от случаите заболяването е открито в деня на поставяне на ваксината.
Новите случаи на COVID-19 са 9 996. През последното денонощие са аправени са 44 772 теста. Броят на активните случаи към момента е 160 761 .
През последния ден са починали 161 души с коронавирусна инфекция. 91.93% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 32 247.
В болници са приети нови 829 заболели. От тях 82.63% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5223 души, от които 541 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 13 723 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 4 020 717.
Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 964 692, а бустерна доза вече са си поставили 512 621 души
От вторник спира плановия план прием и плановата оперативна дейност във всички лечебни заведения за болнична помощ на територията на област Варна, съобщи БНР.
Изключение правят дейностите, свързани с транплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
Забраняват се и свижданията в болниците, с изключение на свижданията на пациенти в терминален стадий. Забраната не се отнася за контролните органи при осъществяване на контролната им дейност.
Новите случаи на COVID-19 са 2379. През последното денонощие са аправени са 15 035 теста, което прави 15,8 на сто съотношението на положителните проби спрямо тестовете. Броят на активните случаи към момента е 151 477.
През последния ден са починали 44 души с коронавирусна инфекция. 93.18% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 32 086.
В болници са приети нови 177 заболели. От тях 83.62% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5267 души, от които 557 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 3719 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 4 007 018.
Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 962 387, а бустерна доза вече са си поставили 502 666 души.
Новите случаи на COVID-19 са 4389. Те са установени с 27 171 теста, направени през последното денонощие. Броят на активните случаи към момента е 150 381.
През последния ден са починали още 40 пациенти с коронавирусна инфекция. 95% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 32 042.
В болници са приети нови 202 заболели. От тях 83.17% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5237 души, от които 568 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 6982 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 4 003 300.
Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 961 791, а бустерна доза вече са си поставили 499 932 души.
През почивните дни желаещите да се имунизират срещу COVID-19 могат да го направят в изнесените пунктове на много места в страната, съобщават от Министерството на здравеопазването.
Списъкът с градове, където са разкрити такива пунктове, включва София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Добрич, Враца и Сливен. Най-много изнесени центрове за имунизация има в столицата:
- ж.к. „Дружба“, Културен дом, с работно време 9 ч. – 16 ч.;
- The Mall, с работно време 13 ч. – 18 ч.;
- България мол, с работно време 13 ч. – 18 ч.;
- Парадайс мол, с работно време 13 ч. – 18 ч.;
- Ринг мол, с работно време 13 ч. – 18 ч.;
- Сердика мол, с работно време 13 ч. – 18 ч.;
- Метростанция НДК, с работно време 9 ч. – 14 ч.;
- Метростанция СУ „Св. Климент Охридски“, с работно време 12 ч. – 17 ч.;
- Магазин „Метро“ 1 и 2 (бул. „Цариградско шосе“ и бул. „Европа“), с работно време 10 ч. – 18 ч.
Новите случаи на COVID-19 са 6863. Те са установени с 41 084 теста, направени през последното денонощие. Броят на активните случаи към момента е 146 966.
През последния ден са починали още 80 пациенти с коронавирусна инфекция. 90% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 32 002.
В болници са приети нови 554 заболели. От тях 77,26% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5190 души, от които 578 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 24 794 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 3 996 310.
Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 960 934, а бустерна доза вече са си поставили 494 666 души.
Повторно заразените коронавирус в България, които са официално регистрирани, са 4692 души. Това обяви в петък министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова от трибуната на Народното събрание по време парламентарния контрол.
От началото на пандемията в България официално са регистрирани 806 977 случая на COVID-19, сочат данните в Единния информационен портал.
Това означава, че близо 0,6% от регистрираните заболели са регистрирани с повторна инфекция на SARS-CoV-2.
Сербезова посочи още, че от март 2020 г. (началото на епидемията от коронавирус в България) са изразходвани близо 234 млн. лв. за лечението на пациенти в болници.
Новите случаи на COVID-19 са 7034. Те са установени с 39 590 теста, направени през последното денонощие. Броят на активните случаи към момента е 142 472.
През последния ден са починали още 84 пациенти с коронавирусна инфекция. 95.24% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 31 922.
В болници са приети нови 552 заболели. От тях 82,61% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5297 души, от които 579 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 29 683 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 3 971 557.
Министър-председателят Кирил Петков и министърът на здравеопазването Асена Сербезова представиха новия Национален оперативен план за справяне с COVID-19. Той предвижда страната да бъде разделена на 6 района, като във всеки от тях да се прилагат мерки спрямо степента на натовареност на болниците.
Д-р Скендер Сила, представител на световната здравна организация в България (СЗО), определи ситуацията с пандемията с България като „истинска трагедия“. Това се случи в интервю пред БНТ в четвъртък.
„Във втората година на пандемията, през 2021 г., са загубени повече от 23 000 човешки живота, това е тройно повече от първата година на пандемията“, каза той пред националната телевизия.
Според него това се дължи на липса на доверие и комуникация. „Установихме, че 12% от българското население е категорично против ваксините. Останалите са по-скоро колебаещи се, така че ние трябва да им предоставим необходимата информация“, добави Сила.
Новите случаи на COVID-19 са 5703. Те са установени с 29 813 теста, направени през последното денонощие. Броят на активните случаи към момента е 139 593.
През последния ден са починали още 77 пациенти с коронавирусна инфекция. 92.21% от тях не са били ваксинирани. Общият брой на жертвите на епидемията в България е 31 838.
В болници са приети нови 553 заболели. От тях 81,37% не са ваксинирани. В лечебни заведения са настанени общо 5257 души, от които 579 са в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 30 398 дози ваксини. От началото на имунизационната кампания броят им е 3 941 901. Със завършен ваксинационен курс са 1 954 380 души, а 452 422 са си поставили и бустерна доза.
На оперативното си заседание министрите от кабинета обсъдиха Национален оперативен план за справяне с COVID-19, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Основен критерий в плана за първи път ще бъде процентът заети интензивни легла в болничните заведения. Именно от този процент ще зависи какви ограничителни мерки ще бъдат въвеждани.
Планът предвижда 4 етапа с конкретни мерки на всеки един от тях, които ще бъдат оповестени предварително. По-сериозни ограничения ще се налагат, когато броят на леглата в интензивните отделения в страната стане критично ограничен.
Мерките ще се взимат на регионално, а не на национално ниво, според степента на разпространение на вируса. Математическият модел, по който ще работи планът, ще дава възможност за петдневно предизвестие преди да бъдат налагани ограничителни мерки, като всеки гражданин ще може ежедневно да проследява процента на свободни легла в интензивните отделения.